• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.105.687

Gıda Mühendisliği BölümüÖnceki Menüye Dön

Adım Barış Donat, Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Adım Melis Semerci Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bölüm tercih ederken gıda mühendisliğine karar verdim. Bu da Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği oldu. Çünkü Ankara Üniversitesi gerçekten köklü bir üniversite ve gideceğim üniversitenin bir adı olsun istedim, Ankara Üniversitesi seçtim. Gıda mühendisliği bölümü de Türkiye'de ilk bizim gıda mühendisliği bölümümüz Ankara Üniversitesi gıda mühendisliği. Bu yüzden bu bölümü tercih ettim, zaten bölümün kalitesi, hocalarından, öğretim görevlilerinden de belli oluyor. 23 öğretim görevlisinden 21'i profesör. Birinci sınıftan itibaren derslerimize profesörler girmeye başlıyor. Ayrıca bölümümüzün .... tarafından akreditasyonu da var.
Bölümümüzde her sene kariyer günleri düzenlenmekte, bununla ilgili Türkiye'nin seçkin firmalarından yetkililer geliyor bölümümüze, standlar kuruyorlar. Bizim onlarla iletişimimiz güçleniyor. Bölüm dışındaki sanayideki firmalarla işe alım süreçleri olsun, çalışma imkanları olsun firmalarla fikir alışverişi yapıyoruz. Bunlar gerçekten bize faydalı oluyor. Ayrıca boza günü düzenleniyor, geleneksel boza günü düzenleniyor bölümümüzde bunla da bölüme yeni gelen öğrenciler ve daha önce bölümde olan öğrenciler kaynaşması amacıyla, öğretim üyelrei, bölüm başkanımızda geliyor boza gününe ve böyle bir kaynaşma ortamı sağlanıyor. Ayrıca bölümümüzde teknik geziler oluyor, yine dediğim gibi gıda fabrikalarına teknik geziler düzenliyoruz, böylece ortamı görmüş oluyoruz daha önceden tanıyoruz çalışacağımız ortamı. Üretiminden, pazarlama, depolama bölümleri görme imkanımız oluyor. Daha sonra hangi bölümde çalışacağımıza ışık tutuyor bu da. Okulumuzda gerçekten alanında yetkin kişiler tarafından konferanslar veriliyor her çarşamba, hatta çarşamba konferansı deniyor. Bu açıdan bize çok şey katan insanlar geldi okulumuza.
Öncelikle kişisel gelişimimize gerçekten faydası oluyor. Yurtdışı olanakları sağlıyor, yurtdışında eğitim ve staj olanakları sağlıyor. İsterseniz 6 ay ya da bir sene boyunca yurtdışında değişim programıyla okuyabilirsiniz ya da üç aylık staj olarak yurtdışına gidip stajınızı yapabilirsiniz yurtdışında. Bu insana gerçekten sorumluluk sahibi olmasını sağlıyor ve yurtdışında başka kültürler, başka dil, başka insanlarla karşılaşıyorsunuz. Bunlar gerçekten kişisel gelişiminizi çok, gerçekten çok etkiliyor. Kesinlikle yaşamanız gereken bir tecrübe. Ayrıca üniversitemizin çeşitli spor dallarında aktiviteleri var: futbol, basketbol, tenis, masa tenisi, yüzme, kürek ve daha sayamadığım birçok konuda aktiviteleri var. Bunlara katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Spor yapabilirsiniz. Ayrıca tiyatro bölümleri var tiyatro bölümlerine katılabilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer Ankara'yı tercih edecek öğrencilerimiz varsa, daha küçük şehirlerden gelenler mutlaka burda daha rahat edceklerdir. Çünkü Ankara başkent ve gelişmiş bir şehir gerçekten, her şey elinizin alrında olanaklar çok fazla gerçekten. Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen arkadaşlara kesinlike bu bölümü tavsiye ediyorum. Çünkü hocaları gerçekten kaliteli insanlar. Bölümlerinde ilk akla gelen insanlar. Labaratuvarlarımız fazla ve uygulamaya dönük bir bölüm gerçekten. Gördüğümüz teorik dersleri uygulayabiliyorsunuz, pratiğe döküyorsunuz, mühendis olarak mezun olduğunuzu hissediyorsunuz.
Bir gıda mühendisi olarak mezun olduğunuzda gıdanın üretiminden, tüketimine kadar her aşamada çalışabilmektesiniz. Gıdaa fabrikalarında üretim, satış, pazarlama bölümlerinde, kamuda çalışabilirsiniz. Özel gıda laboratuvarlarında laborant olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca mezunlarımızdan kendi işlerini kuranlar da var. Proje danışmanlık ofisleri açıp çeşitli yerlere danışmanlık yapan arkadaşlarımızda var. Benim amacım gıda fabrikalarında çalışmak. Gıda mühendisliğinden mezun olduğunuzda gerçekten önünüzde çok fazla iş olanağı var çünkü gıda sektörü çok geniş bir sektör. Her yerde gıda var, gıda hayatın başlangıcı zaten. Hatta bölümü tercih edenler hiç ölmeyecek sektörler olarak bir sağlık bir gıda derler. Ben mezun olduktan sonra üretimde değil daha çok araştırma-geliştirme Ar-Ge departmanında çalışmak istiyorum çünkü, yeni şeyler üretmek istiyorum. Var olan bir şeyden yeni bir şey geliştirmek, var ola şeylerrn atıklarından yeni şeyler geliştirmek. Çünkü gerçekten geliştirmeye açık, şu an ülkemizde bunu geliştirmeye açık olmamız gerekiyor. Var olan şeyleri değiştiriyoruz çünkü sürekli.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link