• Slide 1
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİantalya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 249.309

Endüstri Mühendisliği BölümüÖnceki Menüye Dön

 • SAY

  4 Yıl

 • Mühendislik Fakültesi

  İngilizce
  Burslu

  2017 : 63846
  2018 : 79852

  2017 : 374.587
  2018 : 363.181

  6

 • Mühendislik Fakültesi

  İngilizce
  %50 İndirimli

  2017 : 0
  2018 : 0

  2017 : 245.255
  2018 : 251.464

  39

 • Mühendislik Fakültesi

  İngilizce
  Ücretli

  2017 : 0
  2018 : 0

  2017 : 0.000
  2018 : 0.000

  6

 • Mühendislik Fakültesi

  İngilizce
  %75 İndirimli

  2017 : 0
  2018 : 171855

  2017 : 0.000
  2018 : 292.445

  9

Uluslararası Antalya Üniversitesi endüstri mühendisliği bölüm başkanıyım. İsmim Semail Ülgen. Lisansımı Bilkent Üniversitesi’nde tamamladım. Yüksek lisans ve doktora için Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim. Burada Purdue Üniversitesi’nde doktorumu tamamladım. Daha sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmaya başladım. Yaklaşık on dört sene geçirdim Amerika Birleşik Devletleri’nde. Burada, özellikle çalıştığım iki üniversiteden bahsetmek isterim. Indiana Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi. Bu üniversitelerden özellikle Northwestern Üniversitesi, Amerika’da endüstri mühendisliğinde ilk üçtedir. Amerika’dan döndüm ve burada Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde çalışmaya başladım. Endüstri mühendisliği isminden de anlaşılacağı gibi, endüstri ile ilgili her şeyi kapsamaktadır. Üretkenlik, verimlilik, uyumluluk, kalite ve bunların arttırılması ve sürekliliğiyle ilgili her türlü konu bizim ilgi alanımızdadır. Antalya’mız, turizm ve tarım açısından çok gelişmiş bir şehir. Bunun yanı sıra, endüstri alanında çok gelişmiş denemez. Üniversite olarak, bölüm olarak, Antalya’mıza bu konuda destek vermek ve katkıda bulunmak için kurulmuştur bölümümüz. Bölüm olarak, endüstri alanında karmaşık sistemleri çözmeye yönelik teknik bilgiler veriyoruz derslerde. Ama bunun yanında ders programımıza sosyal alanlarda da dersler sunarak öğrencilerimize, onları daha donanımlı hale getirmek istiyoruz. Ve böylece, daha farklı alanlarda iş bulabilmelerini sağlıyoruz. Birinci sınıftan itibaren, ilk sene temel bilimler, matematik, fizik, programlama gibi dersler veriyoruz. Daha sonra bölüm derslerine giriyoruz. Bölüm derslerinde optimizasyon, ergonomi, kalite kontrol, bunların yanında diğer zorunlu dersler simülasyon, bilgi işlem yönetimi ve aynı zamanda daha ileriye yönelik seçmeli dersler de var. Tedarik zinciri, çizelgeleme gibi derslerimiz de var.

Bölüm olarak bizim en büyük yanımız, yanımızdaki organize sanayi bölgesi. Organize sanayi bölgesi bizim için çok büyük bir laboratuvar. Öğrencilerimiz, staj için olsun, bitirme projeleri için olsun, organize sanayi bölgesine gidip, orada gerçek ortamlarda çalışmalarını yürütmektedirler. Bunun yanında, bölümümüzde hocalarımızın TUBİTAK’dan aldığı yaklaşık 500 bin Türk lirası karşılığında yapılan bir pil ömrü laboratuvarımız var. Hocalarımız çok başarılı bir şekilde TUBİTAK projelerini bitirdiler. Bundan başka, elektrikli araç atölyemiz var. 200 metre kare büyüklüğünde. Burada geçen sene öğrencilerimizle birlikte, ilk defa bir elektrikli araç yaptık. TUBİTAK desteği ile gerçekleştirdik. Bu sene de ikinci elektrikli aracımızı yapmaktayız. Öğrencilerimizden iki aşamalı staj bekliyoruz. Yönetim ve üretim alanlarında staj yapıyorlar. Yönetim alanında, finans, insan kaynakları, muhasebe alanlarında yapıyorlar bulundukları şirketlerde. Üretim alanında da, hammaddeden son ürüne kadar, tüm ürünü gözlemleyebilecekleri bir staj yapıyorlar. Bunun dışında, öğreniciler, gruplar halinde bitirme projesi yapıyorlar. Danışmanlarıyla beraber bu çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Çalışmaların sonunda, çalıştıkları yere ve danışmanlarına bir rapor sunarak bitirme projelerini sonlandırıyorlar. Erasmus ve Exchange olarak programlar var. Bunlardan Erasmus için, Fransa’da ve İtalya’da üniversitelerle anlaşmalarımız var. Exchange programı olarak ise Amerika Birleşik Devletleri’nde, Güney Kore’de ve Brezilya’da anlaşmalarımız var. Bunun dışında üniversite hocalarımızın büyük bir kısmı kendi doktoralarını yurt dışında yaptıkları için kontakları var. Ve bu kontaklarını kullanarak öğrencilerimizi mezuniyet sonrası master ve doktora programlarında yurt dışına göndermektedirler.

Bölüm olarak önümüzdeki bahar döneminde Birince Yön Eylem Konferansı’nı düzenlemekteyiz. Türkiye’nin her tarafından önemli şirketlerden Koç, Boyner gibi önemli konuşmacıları bekliyoruz. Bunun dışında, hocalarımızın yurt dışındaki kontaklarıyla ilgili, düzenli olarak yurt dışı ziyaretleri devam etmektedir. Oradaki konferanslara katılmaktadırlar. Katkı sunmaktadırlar. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra, akademik kariyeri seçebilirler. Bunun yanında, özel sektörde de çalışabilirler. Diğer mühendisliklerle karşılaştırıldığı zaman en geniş çalışma portföyüne sahip mühendislik, endüstri mühendisliğidir. Örneğin, sağlık sektöründe, turizmde, tarımda, inşaatta, bankacılıkta, otomotiv sektöründe çalışma imkanlarına sahiptirler. Üniversitemiz uluslararası bir üniversite. Bu anlamda, dünyanın seksen ülkesinden öğrenci gelmekte. Bu da, beraberinde bazı zorlukları getirmektedir. Bu seksen ülkede verilen lise ve ortaokul eğitim farklı olabilmektedir. Farklı temellerden gelen öğrencilerin, bizim üniversitemize geldikleri zaman zorluk çektiklerini gözlemlemekteyiz. Fakat bunu iyi bir şekilde çözebiliyoruz. Çözüm yöntemlerimizden bir tanesi, özellikle hocalarımızın sundukları ofis saati. Ve bunun yanında araştırma görevlilerimizin problem çözme saatleri vardır. Bizim okulumuza gelmeyi düşünen öğrencilerden beklediğimiz araştırma yapmayı seven, bilgiyi yorumlamayı seven, belirli bir matematik temeli olan problem çözmeyi seven öğrencileri okulumuza bekliyoruz. Antalya’mız doğa olarak çok güzel bir şehir. Gün içinde denize girip aynı gün içinde bir saatlik yolculukla kayak yapabileceğiniz bir ortam. Doğasının yanında çok gelişmiş bir şehir. Sosyal olarak öğrencilere çok fazla imkanlar sağlamaktadır. Güzel bir şehir, hepinizi Antalya’mıza bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link