• Slide 1
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİantalya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 249.309

Hukuk FakültesiÖnceki Menüye Dön

 • EA

  4 Yıl

 • Hukuk Fakültesi

  Burslu

  2017 : 27156
  2018 : 33524

  2017 : 412.496
  2018 : 380.719

  15

 • Hukuk Fakültesi (%50 İndirimli)

  %50 İndirimli

  2017 : 34623
  2018 : 74138

  2017 : 403.922
  2018 : 348.254

  85

 • Hukuk Fakültesi (%25 İndirimli)

  %25 İndirimli

  2017 : 48944
  2018 : 119196

  2017 : 390.133
  2018 : 324.712

  35

 • Hukuk Fakültesi (Ücretli)

  Ücretli

  2017 : 91258
  2018 : 123820

  2017 : 359.656
  2018 : 322.697

  15

Merhaba arkadaşlar. Adım Sezgin Seymen Cebi. Doçentim. Anayasa Hukuk Anabilim Dalı’nda çalışıyorum. İsterseniz size kısaca geçmişimden bahsedeyim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Mezuniyet sonrası, bir süre İstanbul Barosu’na bağlı avukat olarak çalıştım. Bu süre içerisinde, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans yaptım. Daha sonra yurtdışına, Amerika’ya gittim ve orada Brooklyn College’da Comparative Politics, yani Karşılaştırmalı Politika alanında yüksek lisans; University at Albany Rockefeller College’da Kamu Hukuku e Siyaset Teorisi alanında karşılaştırmalı bir çalışma ile doktora derecesini aldım. Bir süre University at Albany’de ve Excelsior College’da öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra yurda döndüm. İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde kısa bir süre çalıştıktan sonra 2012 yılından itibaren de Uluslararası Antalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde çalışmaya başladım. Uluslararası Antalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2012 yılında kuruldu. Dolayısıyla, ben kuruluşundan itibaren bu fakültede bulunuyorum. Fakültemiz, öncelikle, gerek teori gerekse pratik alanda, uluslararası düzeyde, yetkin hukukçular yetiştirmek amacındadır. Dört yıllık bir lisans eğitiminden sonra, avukatlık için bir yıl staj, hâkimlik ve savcılık içinse iki yıl stajdan sonra, öğrencilerimiz hukuk pratiğine başlıyorlar.

Hukuk eğitimi, iki ana dalda yürür: Özel Hukuk ve Kamu Hukuku. Bütün hukukçular, özel hukuk ve kamu hukuku alanındaki zorunlu dersleri almak zorundadır. Birinci sınıftan itibaren, sizler, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Hukuka Giriş gibi zorunlu dersleri alacaksınız. İkinci sınıfta, Borçlar Hukuku, Kamu Hukuku, Ceza Genel Hukuku gibi dersler; üçüncü sınıfta Eşya Hukuku, Ticaret Hukuku; dördüncü sınıfta Miras Hukuku, Uluslararası Hukuk, Devletler Özel Hukuku gibi dersler alacaksınız. Yoğun bir İngilizce eğitiminden geçeceksiniz. Bu İngilizce eğitimi, hukuk eğitiminizde size çok fayda sağlayacak. Çünkü derslerimizin yaklaşık üçte biri İngilizce. Bu İngilizce dersler European Union Law, International Law gibi uluslararası hukuk alanındaki derslere ilişkindir. Hukuk eğitiminde pratik çok önemli. Sizler, hukuk eğitiminde teorik bir takım birikimlere sahip olduktan sonra, pratikte karşınıza gelebilecek bir takım sorunları da teorik eğitim içerisinde sizlere sunmaya çalışacağız. Bu amaçla, bir mahkeme salonumuz vardır. Burada farazi davalar, kurgu davalar üzerinden, pratik anlamda sizin gelişmenize yönelik bir takım çalışmalar yapacağız. Teorik derslerin yanında, önemli pratik dersleri de bu mahkemede göreceksiniz. Fakültemizde, herhangi bir bitirme tezi söz konusu değil. Hukuk eğitiminin zaten zorlu bir eğitim olduğunu düşünerek, böylesi bir bitirme tezini gerekli görmedik. Zaten, derslerinizde, dönem dönem, hocalarınız size ödevler verecekler. Ve bu ödevler, kapsamlı çalışmayı gerektiren, nitelikli ödevler olmak durumunda kalacak.

Üniversitede bilimsel çalışmalar yapılması gerektiğini ve bilimsel alanlarda birtakım konferansların, panellerin, sunumların yapılmasının öneminin farkındayız. Bu anlamda, fakültemiz bünyesinde, her yıl en az iki kez uluslararası düzeyde bir aktivite düzenliyoruz. Mesela, yakında, Mayıs ayı sonunda, Türkiye’de bu zamana kadar yapılmış, özel hukuk alanındaki, en büyük uluslararası konferanslardan bir tanesini gerçekleştireceğiz. Bunun için, yurtdışından altmışın üzerinde akademisyen Türkiye’ye gelecek. Yurtiçindeki akademisyenlerle beraber, doksanın üzerinde akademisyen, Mayıs’taki konferansımıza katılacaklar. Bu ne demek? Bu, hukuk eğitimi için çok önemli. Sizler, dersin dışında, bu konferanslara katılacaksınız ve ulusal ve uluslararası düzeyde Medeni Hukuk alanında ne tür gelişmelerin yaşandığından haberiniz olacak. Zaten bir üniversiteyi üniversite yapan da bu tür bilimsel konferanslar, çalışmalar, tebliğler ve sunumlardır. Hatta bunun da ötesinde, ikinci bir yabancı dili de müfredatımıza ekledik. Özellikle hukuk eğitiminde, Almancanın önemi, bilinen bir husustur. Bizler, birinci sınıftan itibaren, dördüncü sınıfı bitirene kadar, Almanca öğrenmek isteyen arkadaşlarımız için de yoğun bir Almanca programını derslerimize ekledik. Üniversitemiz, uluslararası nitelikte hukukçu yetiştirmeyi çok önemsiyor. Biz de fakülte olarak, bu konuda birçok çalışma yaptık. Şu anda, Avrupa’da bulunan bazı hukuk fakülteleri ile Erasmus anlaşması imzalamış durumdayız. Bu anlaşmalar çerçevesinde, öğrencilerimizi, özellikle ikinci sınıfın ikinci yarısından itibaren, en az bir dönem, anlaşma imzaladığımız Erasmus programlarında yurtdışında eğitim almak için teşvik edeceğiz. Bunun yanında, Erasmus Plus programı, Erasmus ülkeleri dışındaki Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde, farklı hukuk sistemlerini tanımayı da sizlere sağlayan bir program türü. Siz eğer iyi bir hukukçu iseniz, birçok alanda kendinizi geliştirebilecek ve iş imkânı bulabileceksiniz. Bildiğiniz gibi, bunlardan en çok bilinenleri, avukatlık, hâkimlik ve savcılıktır. Fakat bunun dışında da, hukuk eğitimi birçok alanda sizlere fırsatlar sunacak. Fakat bunun dışında, eğer gerçek anlamda teorik olarak kendinizi yetiştirdiyseniz, notlarınız iyiyse, akademide de kendinize yer bulabileceksiniz. Bizler, özellikle, mezun ettiğimiz, öğrencileri asistan olarak kendi yanımıza almayı çok önemsiyoruz.

İlk başta, tabii ki zorlanacaksınız. Ama bizler hocalar olarak sizlerin yanındayız. Her türlü desteği size sunacağız. İyi bir eğitim almanız için, bizim kapılarımız sonuna kadar size açık olacak. Anlamadığınız, kavramadığınız konuları, gelip bize danışabileceksiniz. Bunlar, hukuk eğitiminde çok önemli. Özellikle, hoca-öğrenci diyaloğu çok önemli. Bizim hocalarımızın kapısı size her zaman açık olacak, her konuda kendilerine danışabileceksiniz. Zorlandığınız noktalarda hocalarınıza danışacak, pratikte gördüğünüz, anlamaya çalıştığınız bir konunun teorik temellerini yine hocalarınızdan öğreneceksiniz. Öğrencilere özellikle şunu tavsiye etmek isterim: Mesela, Özel Hukuk alanında, Ticaret Hukuku alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, o alana ilişkin seçimlik dersleri; Medeni Hukuk alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, o alana ilişkin seçimlik dersleri, özellikle ikinci sınıftan itibaren seçmenizi ve fakülteyi bitirdiğinizde belirli bir alanda teorik bilgisi sağlam birer hukukçu haline gelmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle gençler için, Antalya gerçekten ideal bir kent. Antalya, turizmin başkenti. Doğa sporları ile ilgilenen arkadaşlarımız için, sosyal ve kültürel konularda kendilerini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için birçok imkân sunuyor. Bunun dışında, özellikle, çok turist alan bir yer olduğu için, İngilizcenizi geliştirmek anlamında da size birçok fırsat sunacak bir kent. Bütün arkadaşlarıma, yaklaşmakta olan üniversite sınavında başarılar diliyorum. Bizler buradayız. Hepinizi üniversitemize bekliyoruz. Sizlerle tanışmak istiyoruz. Özellikle fakültem adına konuşursam, geleceğin parlak hukukçularını aramızda görmek istiyoruz. Teşekkür ediyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link