• Slide 1
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİantalya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 249.309

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı BölümüÖnceki Menüye Dön

 • EA

  4 Yıl

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  Burslu

  2017 : 63900
  2018 : 80139

  2017 : 366.036
  2018 : 344.605

  7

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  %50 İndirimli

  2017 : 180700
  2018 : 490150

  2017 : 294.106
  2018 : 244.879

  44

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  %25 İndirimli

  2017 : 268683
  2018 : 0

  2017 : 262.757
  2018 : 217.464

  12

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  Ücretli

  2017 : 384160
  2018 : 698131

  2017 : 233.197
  2018 : 221.041

  7

Günaydın! Ben Paola Ardizzola. İtalyanım ve Uluslararası Antalya Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’nin yönetici dekanıyım. Ben hem bir mimarım ve hem de mimarlık tarihçisiyim. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü yeni kuruldu. Aslında, bu dönemki öğrencilerimiz ilk öğrencilerimiz. Bununla birlik te, müfredat çok umut verici. Aslında amacımız, iç mimarlık uygulamasının, sosyal ihtiyaçlara göre son derece yararlı bir uygulama olarak, önemini kabul ettirmektir. Nitekim, geleceğimizin tasarımcıları, materyal tasarımına bağlı olarak, iyi ya da kötü bir alan kalitesini oluşturabilecek ve gelecekteki toplumda üstlenilmesi gereken bu sorumluluğun farkında olan bireylerdir. Şu anda, sekiz döneme ayrılmış olan lisans programımız var ve derslerimizle ilgili üç ana alanımız vardır. Bunlardan ilki özel iç tasarım stüdyosu ve elbette ki unutmadan çevreyi düzenleyen ve aynı zamanda disiplinimizle ilgili olan çevre tasarımı. İkincisi, ağırlıklı olarak teknolojik, teknik ve materyal bölümle ilgili olan bölüm. Ve son olarak hümanizm ve hümanist yaklaşımla ilgili bir bölümümüz var. Öğrencilerimiz iç tasarım derslerini stüdyolarımızda görüyorlar; bunlar tabii ki oldukça donanımlı sınıflar. Bu tür aktiviteleri gerçekleştirmek için öğrenciler bu sınıflarda ders görmekteler. Öncelikle, iç mimari alanında geçmiş dönemlere ait bazı eserleri analiz etmekte, çizmekte ve yapmaktalar.

İkinci ve üçüncü senelerin yazlarında zorunlu bir staj programımız var. Öğrencilerin, stajlarını Türkiye'deki ya da yurt dışındaki profesyonel mimarlık bürolarında yapmaları gerekmekte. Öğrenciler yurt dışına çıkmak istiyorlarsa, kazandıkları takdirde Erasmus staj bursu alma fırsatından da faydalanabilirler. Ayrıca, öğrencilerimizin, akademik kariyerlerinin daha en başında tasarım alanında iyi bir deneyim kazanmalarını sağlamak için, yurt dışında tanınan ve ilgi çeken iç mimarlık büroları bulmalarında destek sağlıyoruz. İç mimarlık bölümümüzün, Avrupa üniversiteleri ile hâlihazırda birçok Erasmus ortaklığı var. Tabii ki, imkanlarımız sadece Avrupa değişim programı kapsamında değil. Ayrıca, farklı bakış açıları ve deneyimler elde etmek için öğrencilerimizin gidebileceği ve bir dönem okuyabileceği ABD, Kore, Brezilya gibi ülkelerdeki üniversiteler ile de ortaklıklarımız var. Dediğim gibi bu bölüm daha yeni kuruldu ancak daha ilk yıldan, iç mimarlık öğrencilerimizin İngilizce hazırlık okulundayken, uluslararası bir konferansa katıldım ve insanlar ile iç mimari arasındaki yaklaşımı anlamak için üniversitemizde yaptığım araştırma sırasında yazdığım yazı hakkında konuşma yaptım.

İç mimarlık alanında, özellikle Türkiye'de çok fazla fırsat var. Turizm hakkında konuşacak olursak, turizmin tipik bölgesi olarak Antalya'yı, Bodrum'u ve genel olarak Türkiye'nin sahil şeridini düşünebiliriz. Burada çok sayıda ilgi çekici otel var ve her iki, üç yılda bir kendilerini yeniliyorlar. Bu nedenle yeni bir ambiyans ve mekân fikirleri tasarlayabilecek yeni ve yetenekli iç mimarlara ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle Türkiye'de, bu olağanüstü bir iş kaynağı. Bir de, tabii ki, dediğim gibi, öğrenciler önemli mimarlık bürolarında takım halinde çalışabilirler ve eğitimimiz İngilizce olduğu için, uluslararası ekiplerde de çalışmaya hazırdırlar. Dolayısıyla kesinlikle çok fazla iş olanağı vardır. Ancak iç mimarlık disiplini sadece iç mimariyle ilgili değildir. Belki, örneğin sanat gösterisi kurucusu olabilirler veya sanat sergileri düzenleyebilirler. Görüntü yönetmeni ya da gösteri tasarımcısı olabilirler. Dolayısıyla, kendi alanlarına bağlı olarak, kariyerlerini farklı alanlarda geliştirebilirler. Muhtemelen en çok zorlanılan dersler iç mimarlık stüdyosunda yapılan dersleri ve mimarlık tarihi ile ilgili derslerdir. Bu okulda, öğrencilerimize bu alanla ilgili derinlemesine bilgi vermek istediğimiz için iç mimarlık tarihi, tasarım tarihi, mobilya tarihi, mekân tarihi gibi tarih ile ilgili dersleri vermiyoruz ama tarihi, gerçekten asla bitmeyen bir ilham kaynağı olarak kullanıyoruz. Alandaki ustaların iç mimari tasarımında karşılaştıkları problemlerle nasıl yüzleştiklerini geçmişten öğrenerek, süreci anlamaya ve bu süreci stüdyoda gerçekleştirdiğimiz çağdaş tasarım derslerine aktarmaya çalışıyoruz.

Görsel sanatta güçlü bir bilgi birikimine sahip olmamız gerekir. Bu nedenle, öğrencilerime her zaman, özellikle dünya çapında yürütülen görsel-kültürel etkinliklerden haberdar olmalarını tavsiye ediyorum. Çizim, mimarinin dili olduğundan, çizim becerilerini geliştirmeliler. Tasarım konseptlerinde vermek istedikleri mesajı daha iyi ve daha net iletmek için bu dil becerilerini arttırmak, geliştirmek zorundalar. Uluslararası Antalya Üniversitesi, hem benim gibi pek çok farklı ülkeden gelen akademisyenler bakımından hem de öğrenciler açısından uluslararası bir çevreye sahip. Başka bir deyişle, AIU'ya (Uluslararası Antalya Üniversitesi’ne) geldiklerinde, zaten uluslararası bir ortamda yaşamış oluyorlar. Farklı ülkelerden geldiğimiz için farklı temellere sahip oluyoruz. Bu temeller sayesinde de çok kültürlü bir yaklaşımımız var. Oldukça ilgi çekici bir çevreye sahip olduğumuz ve tasarımımızda insanı ön plana koyduğumuz için dünyanın dört bir yanından öğrenciler okumak için buraya geliyorlar. Sadece gösteriş yapmak için iç tasarımı geliştirmek istemiyoruz, iç mimarlığı aynı zamanda kökenlerine, yani ergonomi, rahatlık, güzellik, statik ve teknoloji açısından, her şeyin insanın ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edildiği, 20. yüzyılın başındaki usta zamanlarına geri döndürmek istiyoruz. Hem Batı kültürüne hem de Orta Doğu kültürüne göre akıl yürütmeyi ve düşünmeyi içeren uluslararası bölümümüzde tüm bu yaklaşımları ele alıyoruz. Bu yüzden bölümümüz tüm bunları karışımıdır ve onun bir parçası olmak istediğinizden eminim


DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link