• Slide 1
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİantalya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 249.309

Mimarlık BölümüÖnceki Menüye Dön

 • SAY

  4 Yıl

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  Burslu

  2017 : 42636
  2018 : 50489

  2017 : 404.317
  2018 : 402.742

  6

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  %50 İndirimli

  2017 : 82810
  2018 : 121950

  2017 : 351.922
  2018 : 323.835

  18

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  %25 İndirimli

  2017 : 123007
  2018 : 243694

  2017 : 313.838
  2018 : 263.406

  18

 • Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

  İngilizce
  Ücretli

  2017 : 0
  2018 : 0

  2017 : 265.510
  2018 : 261.730

  18

Günaydın, ben Paola Ardizzola, İtalyan’ım ve kendimi tanıtmak isterim. İtalyan Üniversitesinden doktora sahibiyim ama 2000’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde misafir doktora öğrencisi olarak bulundum ve Türkiye’ye olan sevgimin ilk olarak başladığı yıldı. Dört yıl kadar önce Antalya’ya geldim ve mimarlık bölümünün kurucusuyum. Dolayısıyla şuan, Mimarlık Bölümü Başkanı ve Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi yönetici dekanıyım. Bölüm, iyi ve ilgi çekici final projeleri elde etmek için elbette tasarım sürecine odaklanır, ancak sadece tasarım ve teknik konuları ele almaz, aynı zamanda bizim için çok önemli olan insani yaklaşımla ilgili pek çok alana da sahiptir. Öğrencilerimiz, iyi bir tasarım yapmak için insanların ihtiyaçlarını ve sosyal ihtiyaçlarını anlamamız gerektiğini biliyorlar. İşte bu yüzden bölümümüz, insani sosyal yaklaşım, teknik yaklaşım ve elbette bilimsel yaklaşım arasındaki dengede bulunuyor. Bu şekilde, öğrencilerimizde güçlü bir eleştirel düşünce geliştirmeye çalışıyoruz; bu yüzden, bir projeyi uygun bir biçimde tasarlamak için yapmaları gerekli seçimi eğitim sürecinin sonunda fark etmeliler. Mimarlık bölümümüzde, tasarım uygulamaları ile ilgili belirli yerlerimiz mevcut; bu nedenle stüdyolara sahibiz ve öğrencilerin tasarıma, uygun bir ortamda yaklaşmasına izin vermek için tüm imkânlarımız var. Tabii ki, mimarlık okuyorlar, bu nedenle mekan çok önemli. İkinci ve üçüncü yılın yazları boyunca, öğrencilerimiz profesyonel bir ofiste staj yapmalılar. Bu, Türkiye’deki üniversitelerde yaygın bir uygulama ancak elbette böylesi bir uluslararası çevrede yaşadığımız için, öğrencilerimizi, mümkünse yurtdışında staja davet ediyoruz ve bu mimarlık ofislerini yurtdışında bulmalarına yardımcı oluyoruz. Böylece gerçekten, daha uluslararası bir tecrübeye, çok kültürlü bir deneyime sahip olmaya başlayabiliyorlar.

Erasmus Değişim Programı’na ilişkin pek çok ortaklığımız var ve bazı öğrencilerimiz şu anda yurtdışında. Ama aynı zamanda, öğrencilerimizin gidebilecekleri ve tamamen farklı bir yaklaşımı deneyimleyebilecekleri Avrupa dışındaki ülkelerle de anlaşmalarımız var. Ayrıca çok kültürlülüğe, eğitim kalitesini artıracak bir formül olarak güveniyoruz. İşte bu yüzden, Avrupa düzeyinde yeni ortakları aramakla kalmayıp, aynı zamanda Raya, ABD ve Brezilya gibi Avrupa dışı yerleri aramaya devam ediyoruz. Halen bu ortaklıklar devam ediyor. Mimarlık alanında, üç boyutlu çalıştıkları için, öğrencilerin bu gerçeklikte mimariyi tecrübe etmeleri çok önemlidir. Dolayısıyla, gelecekte öğrencinin mimariye yaklaşımını güçlendirmek için çeşitli geziler düzenleyeceğiz. Ayrıca, mimarlık tarihi ile ilgili olarak öğrenciler için atölye çalışmaları yapacağız; zira Antalya civarında birçok tarihi mekan var. Bunun dışında farklı ülkelerdeki öğrencilerin bir araya gelip birlikte çalışabilmesi için diğer üniversitelerle ortak olarak çalışıyoruz. Yeşil mimari, bir biçimde çok yönlü bir aşama. Gerçekten de, öğrencilerimiz tabii ki özellikle mimarlık alanında, örneğin devlet dairelerinde veya tabii ki özel mimarlık bürolarında çalışabilirler ancak durum, sadece bunlarla ilgili değildir. Mesela, mimarlık mezunları müzelerde, kültürlerarası etkinliklerde çalışabilirler. Ayrıca, peyzaj tasarımı, restorasyon ve iç mekan tasarımı gibi birçok farklı mimarlık alanının olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Yani, hepsi belirli bir projeyi tanımlamaya katkıda bulunan belirli alanlardır. Bu sebeple, mümkünse, bu alanlardan birinde uzmanlaşmış olmak için master programında şansları var. Elbette, yüksek lisanslarını ve daha sonra doktoralarını yaparak, akademik kariyerlerini devam ettirme fırsatı buluyorlar

Mimarlık bölümümüzde, özellikle tasarımla ilgili birçok zorlu dersimiz var ve zorlu bir yaklaşım hakkında konuşmayı tercih ediyorum, çünkü daha önce söylediğim gibi, temel amacımız öğrencilerde eleştirel bir düşünce geliştirmektir ve yaparak öğrenmeyi bir şekilde ifade eden mimarlık felsefesine güveniyoruz. Tabii ki, mimari tasarım gibi dersler var, ancak gelecekte profesyonel olarak yapacakları gerçek bir mimari sahada çalışıyormuş gibi, nihai bir projeyi ve nihai bir raporu tanımlamak için diğer derslerde de özel turlar ve eserler yapıyorlar. Mimarlığı geleceği olarak belirlemek isteyen öğrenciler için, bir eğitmen olarak sadece tek bir önerim var ve bu mimarlık alanının temeli, aynı zamanda sanatla da ilgili: Bu yakın anlamın keşfedebilmek için meraklı olmalısınız. Öğrencilerimden talep ettiğim bir zorunluluk bu; süreçlerin karşılıklı ilişkisine yönelik merak, doğa hakkındaki merak, sanat ve sanatın pek çok disiplinine ilişkin merak; ve bu, başarılı bir öğrenci olmanın tek yolu: daima meraklı ol. Üniversitemizde, yabancı öğrencilerin yaklaşık % 30’una sahibiz ve bizim için çok değerliler. Çünkü tüm öğrencilerimiz, akademik kariyerlerinin başlangıcından bu yana gerçek bir uluslararası ortamda yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, Nijerya, Yeni Zelanda, Kazakistan ve Avrupa gibi dünyanın pek çok yerinden ve pek çok ülkeden gelen uluslararası öğrencimiz var. Türk öğrenciler ile birlikte, bu çok kültürlülüğü deneyim etmeye, birbirlerini kabul etmeye ve birbirlerinden öğrenmeye başlıyorlar. Üstelik, farklı ülkelerden gelen profesörlerle birlikte mimarlık bölümünde uluslararası bir ekibimiz var. Bu, mimari deneyimin geleceği için bir biçimde öncülük yapan gerçek bir uluslararası tecrübedir. Mimari projelerde ağırlıklı olarak takımlar halinde çalışıyoruz ve bunlar, genellikle uluslararası ekipler. Böylece, gelecekteki kariyerlerinde gerçekten de bir şeyler deneyimleyebiliyorlar. Bu nedenle eğitim sistemimiz herkesin uluslararası bir düzeyde bu dil aracılığıyla konuları anlayabilmesi ve bunlara yaklaşabilmesi için tabii olarak İngilizce’dir.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link