• Slide 1
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİantalya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 249.309

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkilerÖnceki Menüye Dön

 • EA

  4 Yıl

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  İngilizce
  Burslu

  2017 : 51834
  2018 : 128085

  2017 : 387.601
  2018 : 320.875

  7

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  İngilizce
  %50 İndirimli

  2017 : 391341
  2018 : 0

  2017 : 251.760
  2018 : 246.863

  36

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  İngilizce
  Ücretli

  2017 : 0
  2018 : 0

  2017 : 228.396
  2018 : 229.885

  7

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  İngilizce
  %75 İndirimli

  2017 : 0
  2018 : 0

  2017 : 0.000
  2018 : 230.433

  20

Prof. Dr. Tarık Oğuzlu, Uluslararası Antalya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim görevlisiyim. İki farklı disiplin olan siyaset bilimi ve uluslararası ilişkileri tek bir bölüm içerisinde birleştirdik. Türkiye’deki bazı üniversitelerde bu iki bölüm birbirinden ayrı, bazılarında da birleşik. Biz bunu birlikte yapmanın daha uygun olduğunu düşündük. Çünkü siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplin olarak birbirine çok yakın. Her iki bölüme ait temel dersleri öğrencilerimize vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle küreselleşen dünyada iç politika ve dış politika ayrımı yapmak günümüzde neredeyse mümkün değil. Bölümümüzde siyaset bilimi çerçevesinde; siyasal düşünceler tarihi, siyaset tarihi, siyasal teoriler, siyasal kuramlar, diplomasi tarihi dersleri mevcut. Uluslararası ilişkiler çerçevesinde bakarsak; uluslararası ilişkiler teorileri, dış politika analizi, uluslararası hukuk, karşılaştırmalı siyaset dersleri vermekteyiz. Bunlar temel derslerimiz. Bu dersler birçok üniversitenin dersleri ile aynı. Fakat bunların yanında seçmeli ders havuzumuz çok geniş. Arkadaşlarımız, ilgi alanları çerçevesinde hem iç hem de dış politikaya yönelik farklı konularda seçmeli dersler alabiliyorlar. Mesela Avrupa Birliği ile ilgili derslerimiz var. Yoğunluklu olarak derslerimizi sınıf ortamında icra ediyoruz. Zorunlu bitirme tezimiz ve zorunlu stajımız yok fakat arkadaşlarımızı cesaretlendiriyoruz ve teşvik ediyoruz. Özellikle 2.sınıftan 3.sınıfa ve 3.sınıftan 4.sınıfa geçtikleri yazın kendi belirledikleri alanlarda, tabii ki bizlerin de olurunu aldıktan sonra, 7 hafta ve 8 hafta oralarda bulunurlarsa çalışmalarını kontrol ettikten sonra kendilerini bir dersten muaf tutabiliyoruz. Bu da bir avantaj aslında. Çünkü Türkiye’deki birçok uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümünde bu yönde bir çalışma yok.

Erasmus ve Exchange imkanlarımız oldukça fazla ve bu imkanları her geçen gün artırmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz son derece uluslararası ortama sahip bir üniversite. Bizde eğitim dili İngilizce olduğu için Exchange programları çerçevesinde bize gelecek olan arkadaşlar mevcut sınıflar içerisinde ders alacaklar. Dolayısıyla bu durum Türk öğrencilerimizin tecrübelerini, görgülerini, kültürlerini, uluslararası bir ortamda yaşama becerilerini de geliştirecek. Erasmus’a ciddiyetle eğiliyoruz çünkü üniversitemizi gerçekten bir uluslararası ortama dönüştürmek istiyoruz. Hem fakülte bünyesinde hem de oluşturduğumuz SEPAM (Sosyal Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi) bünyesinde çok sayıda ulusal ve uluslararası aktiviteye ev sahipliği yapıyoruz. Uluslararası konferanslar düzenliyoruz. Mesela SEPAM bünyesinde şimdiye kadar 25 akademisyeni üniversitemiz bünyesinde ağırladık. Bu akademisyenler, uzmanlık alanları çerçevesinde gelip öğrencilerimizi aydınlatıyorlar. Buna ilaveten yine bölümümüzün kurguladığı, üniversitemizin sürekli eğitim merkezi çerçevesinde gerçekleştirmeyi düşündüğü siyaset okulu programlarımız var. Burada da çok dış politika ve güvenlik, küresel siyaset ve ekonomi, Türk dış politikası gibi farklı alanlarda her biri bir ay sürecek olan sertifika programları kurguluyoruz. Bu programlarımız Türkçe. Hem bizim öğrencilerimizin hem de diğer üniversitelerin öğrencilerinin katılımına açık. Arkadaşlarımızı bu programlara da katılmaya teşvik ediyoruz çünkü buralarda da konuşmacı olarak yine alanında uzman şahsiyetleri misafir etmeyi planlıyoruz. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunlarının aslında çok geniş bir çalışma alanı var. Teorik olarak bakarsanız tabii. Mesela dış işleri bakanlığında diploması kariyeri yapmak isteyebilir bizim mezunlarımız. Bürokraside kariyer yapmak olası bir opsiyon. Bunun dışında akademisyen olmak isteyecek arkadaşlarımıza da biz hocalar olarak elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. (Mesela bu sene vereceğimiz mezunlarımızdan birkaç tanesi Amerika’daki okullarda yüksek lisans programlarına kabul edildiler. Bu yönden de arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz.) Uluslararası örgütlerin kendi genel merkezlerinde veya Türkiye’deki merkezlerinde çalışabilirler. Mesela Avrupa Birliği Komisyonu, bu yönden arkadaşlarımız için ideal bir çalışma ortamı sağlıyor. Gazetelerde basın yayın dünyasında televizyonlarda çalışabilirler, bu yönde de örnekler var.
Bizim bölümümüzde hatırı sayılır oranda yabancı öğrenci var. Bu bizim Türk öğrencilerimize İngilizce dil seviyelerini geliştirmeleri açısından da bir avantaj sağlıyor. Sınıflardaki tartışmalara katılmak, bütün müfredatı İngilizce takip etmek, yabancı uluslardan arkadaşları ile sosyal ortamlarda birlikte vakit geçirmek onların hem dil becerilerini pekiştiriyor hem de onlara farklı insanlarla nasıl barış ve mutluluk içerisinde yaşanır becerisini katıyor. Bu açıdan ben fakültemizin avantajlarının fazla olduğunu düşünüyorum açıkçası. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okuması yoğun bir bölümdür. Yani okumada sıkıntısı olmayan, düşüncelerini sözlü ve yazılı ifade edebilme noktasında kendisini yetkin hisseden veya bu konularda kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlarımıza şiddetle bölümü tavsiye ediyorum. Sınıf içinde derslerimizi monolog tarzında yapmıyoruz, hocalarımız söz konusu hafta çerçevesinde belirlenen konuyu anlatıyorlar tabii ki ama çoğunluklu olarak dersler sınıf içi aktif tartışmalar ile ilerliyor. Bu bizi şu noktaya götürüyor: Öz güveni olan, konuşmaktan, kendini ifade etmekten çekinmeyecek arkadaşlarımızı biz aramızda görmek istiyoruz. Antalya bir deniz şehri, yeşili bol, güneşli günleri bol yani öğrencilerin güzel vakit geçirebileceği bir iklime sahip. Dış politikayla ilgili arkadaşlarımızın sohbet edebilecekleri ciddi bir yabancı kitleye sahip. Ek olarak, Antalya bir kongre şehri, burada bir sürü ulusal ve uluslararası kongre düzenleniyor. Hem siyaset bilimi alanında hem uluslararası ilişkiler alanında veya yakın alanlarda. Arkadaşlarımızın bu organizasyonlara katılarak küresel beceri ve yetkinliklerini ileriye taşımaları mümkün. Biz iddiası olan, hedefleri ve vizyonu olan bir üniversite olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye’nin en başarılı vakıf üniversiteleri arasında kendimizi kurguluyoruz. İletişim bilgilerimizi üniversitenin web sayfasından alıp kafalarındaki soruları direkt bizlere yazabilirler. Bizleri telefonla da arayabilirler, hiçbir sıkıntı yok. Bizler elimizden geldiğince kendilerine yardımcı olmak için hazırız zaten. Antalya dediğim gibi güzel bir şehir, biz arkadaşlarımızı üniversitemize bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link