• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.050.719

Hukuk FakültesiÖnceki Menüye Dön

Embed
 • EA

  4 Yıl

 • Hukuk Fakültesi

  2016 : 4900
  2017 : 5421

  2016 : 469.389
  2017 : 458.626

  600

Merhaba ismim Ebru Demirci, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sizlere şimdi Ankara Üniversitesi hakkında küçük birkaç bilgi vereceğim. Ankara Üniversitesi, Ankara'da kurulmuş olan köklü üniversitelerden biridir. Bünyesinde sosyal bilimlerden, formel bilimlere kadar birçok bölümü barındırmaktadır. Birden fazla kampüste bulunmaktadır. Cebeci kampüsü bunlardan bir tanesi, hukuk fakültesini içinde barındıran bir kampüs. Ben de cebeci kampüsünde öğrenim görüyorum. Biraz hukuk fakültesinden bahsetmek istiyorum size, kendi bölümüm olması sebebiyle. Hukuk fakültesi, Ankara'da kurulmuş ilk üniversitelerden bir tanesidir. Atatürk tarafından kurulmuştur ve en önemli özelliği de budur. Şu ana kadar otuz binden fazla mezun vermiştir. Bu mezunlardan çoğunu zaten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tanımakta. Çünkü hepsi bürokratik anlamda önemli yerlere gelmiş insanlar. Örneğin Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi eski başkanı Yekta Güngör Özden bunlardan birkaçı. Şu anda zaten hali hazırda siyaset alanında boy göstermekte olan insanlar da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülte'sinden mezundur. Öğrenim süresi dört yıl, hazırlık sınıfı isteğe bağlı. Öğrenciler istedikleri takdirde, üniversitenin sunduğu bu imkandan yararlanabilmektedirler.
Okul bittikten sonra öğrencinin önünde iş anlamında birçok seçenek var. Hakim, savcı, avukat bunlardan en bilinenleri. Zaten çoğu insan da bu meslekleri tercih etmekte. Onun dışında hukuk müşavirliği, hukuk danışmanlığı çeşitli kurumlarda uzman yardımcılığı, noterlik bu tarz görevler yürütebiliyorlar. Bizim hocaların bir sözü vardır, hukuk fakültesinden mezun olanların çok azı hukukçu olur. Sanatçı olanlar da vardır hukuk fakültesinden mezun olup, yazar olanlar özellikle. Bunun dışında avukat olmak isteyenlerin izleyecekleri şu şekilde, öncelikle okulu bitirdikten sonra bir yıllık staj eğitimi görüyorlar. Bu staj eğitimi 6 ay mahkemelerde 6 ay da deneyimli bir avukatın yanında geçiyor. Daha sonra da avukatlık ruhsatnamesini alarak kendi bürolarını açabilecekleri gibi açılmış başka bürolarda da avukatlık görevini yürütebiliyorlar, mesleğini daha doğrusu. Hakim olmak için de izleyecekleri yol, Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu sınavlara başvurarak ilk önce yazılı aşamayı geçtikten sonra mülakatta başarı göstermek. Mülakatı geçen adaylar daha önceleri 2 yıldı şimdi bir yıllık bir staj süreleri var. Adalet Akademisi bünyesinde yürütülüyor bu staj süresi. Bir yıl sonrasında artık hakim olarak görev yerlerine atanmaları gerçekleşiyor. Atanma isteğe bağlı değil kura ile. Yani nereye gidecekleri kura ile belli oluyor.
Bir hukuk öğrencisine sorulabilecek sorulardan bir tanesi de neden hukuk alanını seçtin, neden bu mesleği seçtin olabilir, bunun da cevabını vermek isterim. Açıkçası ben bazıları gibi ilkokuldan beri illa da hukuk olsun, illa ben hakim avukat savcı olacağım şeklinde bir süreç geçirmedim. Benim birçok meslekte gözüm vardı esasında, matematik öğretmenliği, türkçe öğretmenliği gibi. Ama lisedeyken tam anlamıyla tercihlerim yerine oturdu ve hukuk istediğime karar verdim. Neden hukuk istedim, çünkü çok canlı gerçekten, istihdam alanı anlamında birçok seçenek sunduğu için de bu mesleği seçmek istedim. Hukuk eğitimi almak isteyen arkadaşlara önerilerim şu şekilde olabilir: Gidecekleri hukuk fakülte'sinde en başta öğretim üyelerinin niteliklerine bakmalılar. Ne kadar profesör var ne kadar doçent var, öğretim üyelerinin yaş ortalamaları da dikkat etmeleri gereken ölçütlerden bir tanesi. Onun dışında üniversitenin mezun verme kapasitesi ve mezunların iş bulma kapasitelerine de bakmaları kendi yararlarına olacaktır. Ankara Üniversitesi bu anlamda doyurucu seçenekler sunmakta öğrenciye. İstihdam olanakları açısından açıkta kalmamakta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan öğrenciler. Başka söyleyebileceğim, hukuk tercih etmelisiniz, hem gelecek açısından hem kendinizi geliştirme açısından önemli bir bölüm. Hepinizi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne bekliyorum, pişman olmayacaksınız.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link