• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.106.846

Tıp FakültesiÖnceki Menüye Dön

 • SAY

  6 Yıl

 • Tıp Fakültesi

  2016 : 2750
  2017 : 2997

  2016 : 506.912
  2017 : 501.051

  320

Merhabalar ben intern doktor Mehmet Ali Tokgöz, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisiyim. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi cumhuriyetimizin ilk kurulan tıp fakültesi ve tüm Türkiye Cumhuriyeti insanlarına, Türkiye Cumhuriyeti halkına güzel ve yeterli sağlık hizmeti vermek için hekim yetiştiriyor. Ayrıca burdan mezun olan hekimler tıp biliminin gelişmesi için bilimsel araştırmalar yapmakta ve tıp biliminin gelişmesi için çalışmalarını yürütmekteler.
Fakültemiz 3 bölümden oluşuyor, birinci bölüm temel tıp bilimleri, ikinci bölüm cerrahi tıp bilimleri üçüncü bölüm ise dahili tıp bilimleri. Bu bölümlerde toplamda 43 ana bilimdalı ve 35 bilim dalı bulunmakta. Fakültemiz öğrencilerine altı yıllık tıp eğitimini verirken üç kampüste bu eğitimi gerçekleştiriyor. Özellikle genel tıp eğitimi, morfoloji kampüsünde, klinik tıp eğitimleri ise İbn-i Sina Hastanesi ve Cebeci Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşiyor. Onun dışında üniversitemize bağlı kalp sağlığı ve halk sağlığı merkezimiz de mevcut.
Fakültemize gelen öğrencilerin ihtiyaçları için kurulmuş Rıdvan Ege öğrenci labaratuarı mevcut, bu labaratuarda 335 tıp fakültesi öğrencisi aynı anda ders yapabilmekte. Onun dışında yedi adet amfimiz var teorik derslerin gerçekleştiği. Tıp tarihi ve Etik Ana bilimdalı'nda Türkiye'deki tıp mesleğinin gelişimi ve fakültemizin tarihini anlatan bir müzemiz mevcut beş adet konferans salonumuz ve öğrencilerimizin bireysel çalışmalarını gerçekleştirebildikleri iki okuma salonu, bir kütüphane ve bir öğrenme merkezi var. Öğrenmerkezi içersinde ve kütüphane içersinde öğrencilerin kullanabilecekleri internet erişimi olan bilgisayarlar da var.
Tıp fakültemizin akademik personeli 363 profesör, 79 doçent, 22'si yardımcı doçent, 3'ü öğretim üyesi, 47'si uzman ve uzman doktor, 450 araştırma görevlisi mevcuttur. Tıp Fakültesi öğrencilerine benim de şu an da içinde bulunduğum 12 aylık mesleğe hazırlık ve aile hekimliği dönemi adında kliniklerinde intern eğitimi vermektedir.
Mezunlarımız, mezuniyet sonrasında sağlık bakanlığına bağlı aile hekimliği merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve devlet hastanelerinin acil servislerinde görev yapmaktadırlar. Onun dışında tıpta uzmanlık sınavına giren mezunlarımız değişik klinik branşlarda, cerrahi, dahili branşlarda uzmanlık eğitimi alabilirler. Aynı zamanda temel bilimlerde de uzmanlık eğitimi ve doktora yapmak mevcut. Buraya gelecek arkadaşlara şunu söyleyebilirim: Fakültemiz matematik fen-3 puan türünde öğrenci almakta ve en son sınavda taban puanımız 530,009. Toplam kontenjanımız ise yabancı öğrenciler dahil 302 kişi. Fakültemizde ayrıca bir yıl süreyle hazırlık eğitimi yapılmakta.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link