• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 3.937.040

Bahçe Bitkileri BölümüÖnceki Menüye Dön

Embed
 • SAY

  4 Yıl

 • Ziraat Fakültesi

  2016 : 234000
  2017 : 236567

  2016 : 241.953
  2017 : 250.506

  45

Merhaba arkadaşlar ben Ahmet Değirmenci, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Bahçe bitkileri ana bilim dalında dört tane ayrı bilim dalı bulunmaktadır. Bölümümüzde meyve yetiştirme ıslahı, sebze yetiştirme ıslağı, bağ yetiştirme ıslağı ve süs bitkileri yetiştirme ıslağı bunların fizyolojisi, hasat sonrası muhafazası konusunda lisansüstü eğitim dersleri verilmektedir. Bölümümüzün sahip olduğu laboratuarlar tohum bilimi laboratuarı, biyoteknoloji laboratuarı, moleküler biyoloji laboratuarı, fizyoloji laboratuarı, muhafaza depolarına sahiptir. Buralarda öğrenci arkadaşlarımız ve bizler hocalarımızın yürüttüğü projelerde görev almaktayız ve hem teorik bilginin yanında uygulamayı da yeterli bir düzeyde öğrenmekteyiz. Bu da hocalarımızın bize olan güvenini göstermektedir. Bu da kendimize bir öz güven katıyor. Bu bence bölüm tercihinde çok önemli bir detay.
Ziraat Fakültesi kapsamında bize birinci sınıftan beri mesleki uygulama dersleri verilmektedir. Bu derslerin avantajı bize bölümleri daha iyi tanımamız yönündedir ve her bölümü yeterli düzeyde yeterli derecede tanıma avantajı sağlıyoruz bu ders sayesinde ve böylece tercihlerimizi buna göre daha net bir biçimde yapabiliyoruz. Ben de birinci sınıftan başlayarak üçüncü sınıfın sonuna kadar bu dersleri aldım ve bahçe bitkileri bölümünü tercih ettim, bunların sebeplerine gelince uygulama alanı olsun, çalışma faaliyetleri olsun, mezuniyet sonrası sağladığı iş avantajları olsun yeterli düzeyde bilgi ve donanım sağlayacağıma inandığım için hocalarımızın bize burada yapılan çalışmaları uygulamaları yeterli düzeyde ve en önemlisi samimi içten gelerek anlatmaları benim bölüm tercihimde en önemli noktalardan biriydi.
Bölümümüzün akademik kadrosu oldukça yeterli düzeyde, dokuz tane profesör hocamız, üç tane doçent hocamız, üç tane yardımcı doçent hocamız ve dört tane araştırma görevlisi hocamız var. Burada bence en önemli olan şey öğrencilerin hocalarla olduğu yani içinde bulunduğu diyalog, çünkü ben bu bölüme geldiğimde ilk gördüğüm şey hocalarımızla gerçekten arkadaş gibi konuşabiliyoruz, her derdimizi anlatabiliyoruz. Ayrıca mesela demin de bahsettiğim gibi onların yürütmüş olduğu projelerde mesela biz gönüllü olarak istek almak istediğimizde hiçbir zaman geri çevrilmiyoruz, çünkü onlarda zaten meraklı, bilgiye aç öğrenciler aramakta. Tabi ki biz meraklı olmazsak, biz araştırmacı olmazsak onlar da gel seni seçtim diye çağırmıyorlar. Üniversite zaten merak demektir. Biz buraya gelip merak ettiğimiz konuları ve çalışmak istediğimiz alanları hocalarımıza istediğimizde onlar bizi yönlendiriyor ve projelerinde görevler veriyor. Dediğim gibi bu bize büyük bir öz güven katıyor. Araştırmacı ruhlu arkadaşlar olmalı. Çünkü merak edilmeyen bir konu hakkında, merak olmadığı için bir bilgi edinilemez. Dediğim gibi akademiye ilk başladığınızda bir akademik personel olduğunuzda araştırma görevlisi olarak başlıyorsunuz. Adı üstünde araştırma yapmanız gerekiyor ki bir şeyler öğrenesiniz. Bölümümüzde de bu faaliyetlerde yeterli donanım ve bilgi birikimi bulunmaktadır. Bizim burada arazilerimiz oldukça büyük istediğimiz şekilde istediğimiz meyve türünde, sebze türünde Kalecik’deki bağ alanlarımızda yeterli derecede eğitim ve uygulama görebiliyoruz.
Üniversitemizin süresi dört yıldır, isteğe bağlı hazırlık okunabiliyor. Birinci sınıfta temel dersler alındıktan sonra direk bölüm derslerine geçildiğinde bölümün ne kadar zevkli olduğunu kendileri de görecek arkadaşlar. Çünkü biz burada toplumu bilgilendiren bir bilimi okuyoruz. Çünkü geleceğin mesleği ziraat mühendisliği, çünkü dünyamızın doğal kaynakları tükenmekte ve bu kaynakların bizlerin elimizde olduğunu düşünüyorum. Ankara Üniversitesi neden tercih edilir konusuna gelirsem, bence Ankara Üniversitesi bilime verdiği önem konusunda Türkiye’deki en köklü üniversitelerden birisidir.
Sağladığı sosyal aktivite imkanları, sanatsal, kültürel, spor faaliyetleri çok yönlü bir şekilde bulunmakta. Bunların bize iletilmesi için öğrenci toplulukları çok etkin bir şekilde çalışmakta tiyatro topluluğu olsun, fotoğraf kulübü olsun, kişisel gelişim topluluğu olsun bunların hepsi ücretsiz bir şekilde öğrencilere sunulmaktadır. O yüzden buraya gelecek arkadaşlara kendi kişisel düşüncelerimle, üniversitemize, bahçe bitkileri bölümüne davet ediyorum. Gelirlerse hiç pişman olacaklarını düşünmüyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link