• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.009.323

Tarım Ekonomisi Bölümü Önceki Menüye Dön

Embed
 • EA

  4 Yıl

 • Ziraat Fakültesi

  2016 : 232000
  2017 : 222594

  2016 : 298.847
  2017 : 277.760

  50

Merhaba arkadaşlar, ben Yasin Genç Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü 2. sınıftayım. Üniversite sınavına hazırlanırken bölümün eşit ağırlıktan aldığını duydum ve duymamın sebebi de abimin Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümünde okumasıdır. Bölümle ilgili çok fazla bilgim yoktu; ama çevredeki arkadaşlarımdan, büyüklerimden ve internet aracılığıyla bölüm hakkında güzel bilgiler edindim. Bölümü tercih etmemin nedeni, en etkili faktör abimdi. Çünkü her ikimiz de ziraat fakültesinin öğrencisi olacağız ve bitirdiğimiz de her ikimizde mühendis olacaktık, belki birlikte iş yapma olanağından dolayı bu bölümü tercih ettim. Ziraat Fakültesi’nde hem ekonomi ile hem de tarım ile ilgili kurumlarda ve kuruluşlarda çalışma imkanı bulabileceğimizi öğrendim bölüme girdiğimde. Bölümümüzde, tarım ekonomisi bölümünde iki anabilimdalı vardır. Tarım işletmeciliği ve tarım yayın ve politikasıdır.
Birinci sınıfta derslerimiz aslında fizik, kimya, biyoloji, matematik, türk dili ve edebiyatı yani lise dersleri, lise son sınıfa kadar gördüğümüz derslerdi, temel derslerdi, çok fazla gelen öğrenciler zorlanmaz ki ben de zorlanmadım. İkinci sınıfta artık yavaş yavaş bölümle ilgili ve ziraat fakültesi ile ilgili temel dersler görmeye başlıyoruz. Yani üçüncü, dördüncü sınıfa hazırlık temel dersleri görmeye başlıyoruz. Derslerdeki hocalarımız hem uluslar arası hem de ulusal bilgiler vermektedir Aynı zamanda sadece derslerle ilgili değil kültür, sosyal, güncel konularda da hocalarımız bilgi vermektedir. Bu yönden de benim için çok avantajlı bir fakülte, bölüm oldu.
Okulumuzda sosyal topluluklar bulunmaktadır. Sosyal topluluklarda teknik geziler, kültürel, sosyal ve spor dalında geziler yapmaktadır. Ağırlıklı olarak da bilimsel ve kültürel içeriklidir. Çünkü ziraat fakültesinde kırsal alanda çalışacağımız iş alanları olduğu için öncelikli gezilerimiz kırsal alanlara olmaktadır. Haymana’da ve Ayaş’ta birer araştırma çiftliğimiz var. Aynı zamanda Eskişehir’de de su ürünlerine ait araştırma yerlerimiz var. Buralarda biz mesleki uygulama derslerimizde oraya gidip okulda teorik olarak gördüğümüz derslerin uygulamasını biz oralarda yapmaktayız. Okulumuzda yazlık ve kışlık spor tesisleri ve dinlenme tesisleri vardır. Hem kültür açısından da gezebileceğimiz yerler vardır. Ilgaz’da mesela kışlık tesislerimiz vardır. Ben kendim oraya gittim, zaten Çankırılı olduğum için ve oraları bildiğim için çok rahat ve güzel şekilde bir eğlence ortamım oldu. Okulumuzun olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Oradan tüm Ankara Üniversitesi öğrencileri yararlanmakta, aynı zamanda fen fakültesinde bulunan basketbol, tenis kortları vb. sosyal aktivitelerin olabileceği imkanlar sunmaktadır.
Fakültemiz diğer fakültelerden ayrı bir alanda bulunmaktadır. Dışkapı merkez alanında bulunmaktadır. Okulumuzda teorik ve uygulama derslerinin olduğunu söylemiştim, teorik dersleri gördükten sonra uygulama derslerine geçmekteyiz. Uygulama derslerinin laboratuarlarda ve okulumuzda bulunan araştırma yerlerinde almaktayız. Laboratuarlarda hem eğlenceli hem de bilgi içerikli zaman, vakit geçirmekteyiz. Son olarak da şunu söylemek isterim bölümümüz güzel bir bölüm ve tüm arkadaşları tarım ekonomisi bölümüne beklemekteyim.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link