• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 3.977.698

Bitki Koruma Bölümü Önceki Menüye Dön

Embed
 • SAY

  4 Yıl

 • Ziraat Fakültesi

  2016 : 194000
  2017 : 195730

  2016 : 262.748
  2017 : 269.999

  45

Merhaba arkadaşlar ben Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Burayı neden seçtim, bunu söyleyeyim öncelikle, bitki koruma bölümünden çıkınca bizi ne bekliyor? Bitki koruma bölümünden çıktıktan sonra kamuda iş bulma olanağımız gayet iyi. Atamalarımız gayet yüksek, bunun haricinde bitki koruma bölümünü bitirdik, bir zirai ilaç bayii açabiliriz bunun haricinde yapabileceklerimiz, karantina müdürlükleri, kontrol laboratuarları ve akademik kariyer de bizi bekliyor. Üniversite tercihlerimi yapmadan önce bir araştırma yaptım ve bitki koruma bölümü aklıma yatan bölümlerden biri oldu. Doğaya yatkınlığım, böcekleri sevişim. Bitkilerin ülkemizdeki önemini göz önünde bulundurunca bitki koruma bölümünün yerinde bir seçim olduğunu düşündüm.
Bitki koruma bölümüne gelmeden önce arkadaşların yapabilir miyim sorusunu kendilerine sormaları lazım. Bunun için böcekleri sevmeniz lazım, böcekler o kadar korkulacak varlıklar değil ve önemsiz varlıklar değil. Ülkenin tarımsal üretimi ve bitkilerin korunması açısından gayet önemli bir yerleri vardır. Bikri koruma bölümünde, bitki koruma deyince aklımıza sadece ilaçlar gelmemekte, biyolojik mücadele yöntemleri, ilaçların haricinde ne yapabiliriz sorusuna cevap aramaktayız. Bunun haricinde hocalarımız bizimle çok ilgili, yeni bir projemiz, yeni bir oluşumumuz varsa her bir hocamız bu konuda bize gayet destek vermektedir. Bunun haricinde Tübitak projelerinde yer alan birçok arkadaşımız vardır ve hocalarımız bunun için bize her daim yardımcı olmaktadır. Bitki koruma bölümü öğrenim süresi 4 yıldır. İlk yıl genel mühendislik dersleri alınır. Sonrasında ise kendi alanlarınıza bir şekilde yönlendirilirsiniz. Biz bitki koruma bölümünde fitapatoloji ve entamoloji kısımlarını almaktayız. Fitapatolojide bitki hastalıkları kısmı bizim için önemlidir. Bakteriler, funguslar, akarasitler, bunlar üzerine çalışmaktayız. Entamoloji kısmında ise böcek zararları üzerine çalışmaktayız.
Ankara Üniversitesi’nin sosyal olanaklarından bahsetmek istiyorum ben. Ankara Üniversiteli olup sosyal olanaklardan yararlanmak istiyorsak, birçok ilgi alanımıza hitap edebilecek birçok aktivite var. Tiyatro, Amerikan sporu, yüzme havuzları bunun haricinde yine katılabileceğimiz dağcılık kulüpleri mevcuttur. Her birimizin ilgisini çekebilecek iyi veya kötü sosyal aktiviteye sahip bir üniversite. Eğer siz de Ankara Üniversitesi kalitesine sahip olmak istiyorsanız bitirdiğinizde iyi bir prestije sahip olmak istiyorsanız, hepinizi Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümüne bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link