• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.009.324

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Önceki Menüye Dön

Embed
 • SAY

  4 Yıl

 • Ziraat Fakültesi

  2016 : 275000
  2017 : 277897

  2016 : 223.935
  2017 : 230.093

  20

Aysu Tufan Tarımsal yapıla ve sulama bölümünün 3. sınıf öğrencisiyim ve ziraat fakültesinde okuyorum. Bölümümüz tarımsal yapılar ve sulama bölümü olarak iki kısımda inceleniyor. Tarımsal yapılar kısmında kırsal konutlarda olan bitkisel ve hayvansal üretimler, sulama bölümünde ise oluşan sulama şekilleri mesela damla sulama, yağmurlama sulama gibi sulama şekilleri inceleniyor, böyle tamamlıyoruz. İlk olarak statik, mukavemet, betonarme gibi temel dersler alıyoruz daha sonra hidrolik ve hidroloji gibi dersler alarak bölümümüz tamamlanıyor. Ölçme bilgisi laboratuarlarımız var, zemin mekaniği laboratuarlarımız var, inşaat üzerine kurulmuş birkaç laboratuarımız daha var.
Mezuniyet tezimiz yeni yönetmeliğe göre 3. sınıfın 2. döneminde alınacak. Stajı da 2. sınıfın yaz döneminde yaptık. On beş günlüğüne, on beş iş günü nedeniyle Ayaş’a Karaca’ya ve Haymana’ya çeşitli görevlerde bulunuyoruz ya da meyve suyu fabrikalarında okullarda da staj yapabiliyoruz. Biz stajı yaptık ikinci sınıfta üçüncü sınıfta da kendi bölümümüzle ilgili tekrar staj yapacağız. Tarım ve Köy işleri Bakanlığı devlet su işleri gibi yerlerde çalışabiliyoruz veya özel kuruluşlarda çalışabiliyoruz; ama ben okulda akademisyen olarak kalmak istiyorum. İlk başta yerleşim yerim ve kaldığım yer Ankara bu yüzden de ulaşım nedenlerinden dolayı Ankara istiyordum zaten. Ankara Üniversitesi de Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kurulmuş üniversite ve bu yüzden de ilgimi çekmişti, Ankara Üniversitesi’nde okumak istiyordum. Bu yüzden de Ankara’da olmasından dolayı. Ziraat fakültesi hep istediğim bir meslekti, çünkü toprağı, hayvan yetiştiriciliği, bitki yetiştiriciliği her zaman ilgimi çeken bir meslekti bu yüzden ziraat fakültesini seçtim. Bölümde ve okulda genel olarak hocaların kalitesi, hocalarn sizle olan diyalogları, laboratuarlarının olması, kendimize ait odalarımızın olması ve çalışabilme imkanlarımızın fazla olması, ayrıca kampüsteki geliştirilmiş olanaklar var. Her türlü imkan bizim için müsait.
Mayıs aylarında finallerden önce cansuyu şenliklerimiz oluyor. Her yıl çeşitli konserler oluyor burada, çeşitli gruplar yer alıyor ve burada kermesler oluyor. Buradaki kermeslere katılarak eğleniyoruz, güzel vakit geçiriyoruz. Üniversite hayatına girdiğimizde ilk başta insanda bir özgüven oluşuyor ve büyümenin verdiği kendimizi ifade etme özelliğimizin arttığını düşünüyorum. Çeşitli arkadaşlıkların oluştuğu ve ortam değiştiğinden dolayı farklı yönlere daha iyi adapte olunduğunu düşünüyorum. İlk başta Ankara Üniversitesi’ni tercih ederken kendi istedikleri bölümlere göre yerleşmelerini tercih ediyorum. Mesela ziraat fakültesini seçiyorsa daha önce toprak hakkında bilgi sahibi olması, veterinerlik seçiyorsa hayvanlara karşı bilgi sahibi olmasını tercih ediyorum. Bizim okul içerisinde mühendislik olmasından dolayı güzel bir okul ve seçtiği yerde kesinlikle hem kaliteli hocalarla karşılaşacak hem de önü açık bir meslek olduğunu düşündüğüm için onların da gelmelerini tavsiye ediyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link