• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.010.834

Su Ürünleri Mühendisliği BölümüÖnceki Menüye Dön

Embed
 • SAY

  4 Yıl

 • Ziraat Fakültesi

  2016 : 267000
  2017 : 293399

  2016 : 227.529
  2017 : 227.780

  25

Merhabalar arkadaşlar, benim adım Altuğ Balkan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Ankara'ya Muğla Datça'dan geldim. Ankara Üniversitesi çok köklü bir üniversite, tercih etmemdeki en büyük sebep buydu. Bölümü tercih etmemdeki sebepte su ürünleri mühendisliğinin geleceğinin çok parlak olmasıydı ve Türkiye'de en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olmuş olmasıydı. Bölümümüzde hazırlık zorunlu olmamakla birlikte isteyen öğrenciler hazırlık alabiliyorlar. Hazırlık süresi bir sene eğitim süresi ise dört sene.
Ankara'yı tercih etmemdeki sebep öncelikle burda akrabalarımın olması ve onların yanında kalabiliyor olmamdı; fakat daha sonra burda yurtta kalmaya karar verdim. İlk senemi yurtta geçirdim, bir bakıma rahattı bir bakıma zordu; ama iyi kötü anılar yaşadım. Üniversitemizin kampüsünde devlet yurdumuz var; fakat ben devlet yurdunda kalmak istemedim özel yurtta kalmak istedim. Burda, fakültemizin çevresinde özel yurtlar var; fakat kimi arkadaşlarımız da belki arkadaşlarıyla eve çıkmak isterler. Eve çıkmak içinde fakültemiz kampüsünün çevresi gayet iyidir. Bütün bölümlere yürüme mesafesinde gayet ulaşımı çok kolay. Ayrıca Ankara'nın bütün bölgelerine ulaşım çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Genelde her yere tek vasıta ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında fakültemizin yeri ve konumu Dışkapı'da. Bizim bölümümüz, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Dışkapı Kampüsünün biraz uç bölgesinde kalıyor; ama yine de ulaşım açısından bir sıkıntı çekmiyoruz otobüslerimiz bizi kapının önüne kadar getiriyor.
Bölümümüzde eğitim ilk sene genel eğitim olarak veriliyor. Bu genel eğitim, fen, edebiyat, tarih gibi derslerden başlıyor. Bölümümüzle ilgili yine birkaç giriş dersi de yapılıyor. Bunun dışında ikinci sene bölüm derslerine biraz daha ağırlık vererek yavaştan artık teorik derslerin yanında pratik uygulamalara da geçiyoruz. Bunun dışında mesleki uygulama dersimiz var. Mesleki uygulama dersinde burda kazandığımız teorik bilgileri aynı zamanda pratiğe çevirebiliyoruz. Üçünçü sınıfta artık derslerimiz tam anlamıyla hem teorik hem de pratik eşit şekilde birbirini götürüyor. Teorikte aldığımız bilgileri çok rahat bir şekilde burda pratiğe dönüştürme imkanımız var. Su ürünleri mühendisliği denince akla sadece balıkla ilgilenildiği geliyor; fakat bu yanlış bir olgu. Su Ürünleri mühendisliği su ve suda yaşayan bütün canlıları hedef kitlesi olarak alıyor ve bu canlıların üretimi, yetiştiriciliği ve bunların ekonomik olarak değerlendirilmesi bütün bunlar bizim ilgi alanımız ve konumuz için.
İş olanaklarımız, öncelikle burdan mezun olan arkadaşlarımız balık çiftliklerinde olsun kuluçkahanelerde olsun iş imkanlarına sahipler. Bunun dışında kendi işletmelerini de burdan kazandıkları bilgi ve becerileri doğrultusunda kendi iş yerlerini de açabilirler. Aynı zamanda kamuda da çalışabilirler. Burda Tarım ve Hayvancılık bakanlığında kpss'ye girerek buralarda çalışma imkanlarına sahipler.
Öğrenci arkadaşlar buraya gelirken kafalarındaki ön yargıları silerek gelsinler. Burda sadece balıkla çalışmıyoruz, bütün canlılarla çalışıyoruz. Kendilerini sadece tek bir yöne odaklanmasınlar eğer kendilerini tek bir yöne odaklanırlarsa sadece balık gibi bu defa bölümden soğumaya başlarlar ve bölümü tercih etmek istemezler. O yüzden buraya gelirken bütün su canlılarını düşünerek, doğayı severek, denizi severek gelsinler. Arkadaşlar eğer suyu seviyorsanız, doğayı seviyorsanız, denizi seviyorsanız ve balıkları, sudaki canlıları seviyorsanız hepinizi buraya bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link