• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 3.974.677

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri BölümüÖnceki Menüye Dön

Embed
 • EA

  4 Yıl

 • Siyasal Bilgiler Fakültesi

  2016 : 90000
  2017 : 115505

  2016 : 364.777
  2017 : 327.765

  50

Merhaba arkadaşlar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nde okuyorum, ismim Çağdaş Aslan. Size öncelikle üniversite daha sonrasında siyasal bilgiler fakültesi nam-ı diğer mekteb-i mülkiye ve bölümüm hakkında bilgi vermek istiyorum. Ankara Üniversitesi'ni diğer üniversitelerden ayıran en önemli özelliği bir kampüs üniversitesi değil, bir şehir üniversitesi olması ve bunun size kattığı büyük bir olanak var. Bu olanaklardan bir tanesi sosyal açıdan sadece kampüsle sınırlı kalmayarak aynı zamanda şehirle de bütünleşmeniz. Diğer yandan şehirle bütünleşmenin size sağladığı insan ilişkilerini de katabiliriz. Siyasal Bilgiler Fakültesi açısından bir kere şehirle bütünleşmiş ve diğer fakültelerden ayıran, ve üniversitelerden ayıran bir geleneğe sahip olması. Biz buna mülkiyelilik ruhu diyoruz. Var olan duru potansiyelinde Siyasal Bilgiler Fakültesi 152 yıllık bir geleneğin temsilcisi ve birçok insan, önemli sayabileceğimiz insan burdan yetişmekte. Bu insanlar hem ideolojik açıdan hem Türkiye yönetimi açısından Türkiye'nin yakın tarihine çok büyük bir katkı sağlamıştır. Bölümüm çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri özellikle işçi ve işveren dalıyla ilgilenmekte. Birçok fakültede bulunan bölüme ek olarak ilk iki yıl dışında, ortak alınan dersler dışında daha sonrasında işçi ve işveren ilişkileri üzerine kendinizi geliştirmektesiniz. Bunun yanında aynı zamanda ekonomist özelliğiniz de gelişmekte ve Türkiye'de bir fark yaratmaktasınız. Yurt dışında çok büyük önem taşıyan işçi-işveren ilişkileri yani endüstri ilişkileri ülkemizde önemli bir ivme kazanmakta, özel ve devlet kamu kurumları olmak üzere birçok kuruluş istihdam açısından Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunlarına önem vermektedir.
Spesifik olarak bölümümüz kamu kuruluşlarında özellik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlıkta iş potansiyeline sahip olmakta. Diğer yandan özel kuruluşlar olarak özel sektörde insan ilişkilerini içeren, işçi-işveren ilişkilerini içeren insan kaynakları bölümü olmak üzere birçok kademede çalışabilmektedir. Bunun yanında sendikalaşmanın Türkiye'de önemli bir potansiyele ulaştığı günümüzde bu bölümün önemi her geçen gün artmaktadır. Bu bölümü tercih etmemin nedeni Ankara Üniversitesi Mülkiye olmasından kaynaklanmaktadır. Zamanında ÖSS tercihimde sadece Mülkiye yazdım ve isteyerek geldim. Üniversitenin bulunduğu gelenek ve büyüklerimizden, daha doğrusu bu fakültede okuyanlardan öğrendiğimiz ve gördüğümüz geleneği yaşatmak için burada bulunuyoruz aslında.
Üniversitemize gelecek olan arkadaşlarımızın sosyal açıdan hem fakülte hem üniversite açısından sosyal olanaklar çok imkanlarda. Bunlardan bazıları, Amerikan Futboluna merak duyanlar Ankara Cats'e girebilir. Diğer yandan radyo topluluğumuz var, edebiyat topluluğumuz var. Sosyal alandan organizasyon yapmak isteyenler için festival komitemiz var fakülte bazında ve birçok olanağa sahibiz. Bunun yanında Ankara Üniversitesi bir kampüs üniversitesi değil şehir üniversitesi olduğu için şehrin göbeğine kurulmuş şekilde, ulaşım olanakları bu açıdan çok üst düzeydedir. Diğer yandan barınma olanakları açısından devlet yurtları, özel yurtlar, isteyenler kendi bütçesi dahilinde ev tutabilmektedir, arkadaşlarıyla, kendi başına kendileri karar vermektedir. Bunun yanında her kampüste ortalama spor salonu bunun yanı sıra her fakültenin kendine ait futbol takımı, basketbol takımı özellikle mülkiyenin sahip olduğu Mülkiyespor bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok olanak vardır. Bunların başında yüzme havuzumuz, tenis kortlarımız ve birçok spor imkanı bulunan sosyal tesislerimiz bulunmaktadır.
Üniversite sınavlarına girecek arkadaşlar ve sonrasında tercihte bulunacak arkadaşlara en önemli tavsiyem buraya gelirken öncelikle Mülkiye olmasını tercih etmeleri, Mülkiye olarak gelmeleri ve bu geleneğin farkında olmalarıdır. Ön hazırlıkla, ön bir araştırmayla gelecek bu geleneğin farkına varabilirler. Diğer yandan bölümümü tercih edecek arkadaşlara en büyük önerim bir kere spesifik bir konu olan işçi-işveren ilişkilerini kendilerine hedef biçmeleri ve bu konu üzerinde gerçekten yetkin olabileceklerini düşünerek bu bölüme gelmeleridir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi diğer adıyla Mülkiye'ye gelecek olan arkadaşlarımızı üniversitemize davet etmemizin en büyük nedeni var olan geleneği hep beraber yaşatmak istememizdir. Bu geleneğin farkına varan her mülkiye öğrencisi bu geleneği uzun süreyle üniversite dışında da yaşatmaktadır. Sadece Ankara Üniversitesi değil sadece mülkiye olarak değil bir öğrenci olarak Mülkiye'yi tercih etmek çok büyük bir ayrıcalıktır. Herkesi üniversitemize davet ediyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link