KURUMA AİT FARKLI VİDEOLARIN FARKLI KİŞİLER TARAFINDAN İZLENME SAYISI 3.391.340

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Embed
  • TM-1

    4 Yıl

    Siyasal Bilgiler Fakültesi


Merhaba arkadaşlar, Ben Meriç Yorulmaz Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisiyim. Şu an ikinci sınıfta okumaktayım. Size biraz fakültemiz ve üniversitemiz hakkında bilgi vermek istiyorum, çünkü bunun atlanan; ama çok önemli bir husus olduğunu düşünmekteyim. Sınava hazırlanan çoğu öğrencinin zamanında bizim de olduğumuz gibi çalışma gayesi içinde üniversiteler hakkında fazla bilgi almadığının farkındayım. Buna bir farklılık getirip size biraz üniversitemizden bahsetmek istiyorum. Ankara Üniversitesi çok köklü bir üniversitedir. Belki de bizi diğer yeni kurulan üniversitelerden ayıran en önemli özellik budur. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne gelince burada daha da ayrılmakta olay, çünkü Ankara Üniversitesi'nden de geçmişte olan bir köke sahibiz. İyi ki de gelmişim diyorum, çünkü şu an fakültemden çok memnunum. Beni gerek öğretim üyeleriyle gerek üniversite ortamıyla gerekse sosyal aktiviteleriyle yeterince tatmin ediyor.
Ben iktisat bölümü öğrencisi olarak çoğu kişinin de kabul edebileceği gibi bu fakültenin en zor bölümlerinden birinde okuyorum. İktisat bölümü dediğimizde aklıma belki fazlasıyla sayılar, rakamlar, işlemler geliyor olabilir; ama siyasal bilgiler fakültesini ayıran en önemli özellik burada sadece alan derslerimiz değil genel olarak geniş bir genel kültüre ve farklı alanlara da hâkim olmamızın sağlanması. Geçen sene birinci sınıf öğrencisiyken pek çok bölümün aldığı dersleri ben de alarak genel kültürüme, siyasi duruşuma, ülkenin genel olarak içinde bulunduğu duruma fazlasıyla hakim olmaya başladığımı düşünüyorum. Bizi aslında diğer fakültelerden ve üniversitelerden ayıran en önemli özellik budur. Şu an ikinci sınıf öğrencisiyim.
İktisat bölümünü seçtim çünkü yaşadığımız koşullarda ülkemizde bu alandan mezun olan kişinin diğer fakültelere oranla daha kolay iş bulabileceğini düşünüyorum. Bir öğrencinin de geleceğe yönelik en büyük kaygısı iş bulmak ve güzel bir işte çalışmaktır. Eğer burada iktisat bölümünden mezun olduğumda karşımda pek çok iş olanağı ve pek çok birimin açılacağını düşünüyorum. Mesela örnek vermem gerekirse bankalar, bakanlıkların uzman ve müfettiş yardımcılığı bizim en çok hedeflediğimiz alanların başında gelirler. Tabi birçok öğrencinin hedefi budur. Siz eğer Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okursanız bu hedeflerinize bir adım daha yaklaşacağınızı düşünüyorum. Bu yüzden eğer siz de diğer öğrencilere bir fark atmak ve geleceğe yönelik duruşunuza bir misyon katmak istiyorsanız bu ülkeye pek çok önemli isim vermiş Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni tercih edebilir, bu ayrıcalığı yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki mülkiyeli olmak bir ayrıcalıktır.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE