• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 4.011.977

İşletme BölümüÖnceki Menüye Dön

Embed
 • EA

  4 Yıl

 • Siyasal Bilgiler Fakültesi

  2016 : 65000
  2017 : 80954

  2016 : 385.164
  2017 : 351.719

  60

Merhaba arkadaşlar ben Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim ismim Kubilay Akın. Bölümümden bahsetmek istiyorum biraz size, İşletme bölümü 1968 yılında üniversitemize dahil olmuş bir bölüm. Yaklaşık 50 yıllık bir tarihimiz var; ama üniversitemiz içinde diğer bölümler kadar da yer edinmiş bir bölüm. Bölümümüzde bilindiği üzere diğer işletme fakülteleri gibi genel derslerimiz mevcut; ama bunun yanında siyasal bilgiler fakültesinin getirdiği diğer entelektüel bilgileri de bize verecek derslerimiz de mevcut. Birinci, ikinci sınıfta neredeyse bütün dersleri diğer bölümlerle ortak alıyoruz. Bu derslerden sonra bölümümüze yönelik finans, iktisat, işletme yönetimi vb. birçok dersimiz mevcut. Diğer bölümlere nazaran tüm YGS öğrencileri kıyaslayacaktır bölümümüzü.
Bu bölümü neden tercih ettiğime bakacak olursak: Ben şahsen tek tercihle bu bölüme geldim, birçok arkadaşım da bölüme tek tercihle ya da ilk sıralarda tercihleriyle gelmiş arkadaşlar, bunun nedenine gelecek olursak, bölümümüzde diğer üniversitelerin bölümlerine göre çok farklı bir eğitim sistemi var bence bunun nedeni öğretim görevlilerimizin çokluğu, öğretim materyallerimizin genelde kendi hocalarımız tarafından hazırlanması kitapların olsun diğer ders müfredatının olsun daha farklı bir eğitim sistemimiz mevcut. Bizim bölümümüzün rekabet ettiği diğer bölümlere bakacak olursak yani ingilizce eğitim veren fakültelere göre aynı seviyede eğitim alıyoruz, bunun yanında onların üstüne çok şey kattığımızı düşünüyorum. Aynı zamanda onların aldığı ingilizce eğitim birlikte alabiliyoruz. Ama eğitim sistemimiz tamamen Türkçe. Bunun getirdiği çok büyük avantajlarımız var. İngilizce eğitimde genelde, bildiğiniz üzere çok fazla -Türkçe eğitim gibi- detaya inilmeden üzerinden geçilen eğitimler oluyor. Bizim fakültemiz çok derinlemesine, işletme bölümünün getirdiği bilimsel gereklilikleri tamamen yerine getirebilen bir fakülteyiz.
Bölüm haricinde fakültemize bakacak olursak ben de şahsen okulumuzda genç mülkiyeliler topluluğunun başkanlığını yapıyorum. Okulumuzda şu an da yaklaşık 60 tane faal durumda öğrenci kulübü ya da topluluğumuz var. Bu topluluklar zaman zaman aktif olanlar veya devamlı aktif olanlar şeklinde ayrılıyor. Diğer arkadaşlarımın da bahsettiği gibi çok çeşitli alanlarda bu topluluklar çalışıyor. Yaklaşık sosyal hayatın ve bilimsel hayatın bütün alanlarında topluluklarımız var. Sosyal hayat açısından bakacak olursa, fakültemizde bütün öğrencilerimiz genelde fakültemizi evi gibi görmekte. Büyük çoğunluğunun arkadaşlarımızın fakülte içinde zaman geçirdiğini, hiç sıkılmadan bunu yaşadığını biliyoruz. Bunun yanında mülkiyeliler birliği diye bir mezunlar derneğimiz var. Bu dernek okulumuzun sosyal hayatının tamamen faal olarak içinde bulunan bir dernek. Öğrencilerimize destek ya da diğer sosyal faaliyetler, iki gün önce olan kuruluş yıl dönümlerimizde, böyle etkinliklerde fakültemize tamamen destek olan bir dernek.
Gelecek arkadaşlara tavsiyelerim şu şekilde olacak, tabi ki üniversite tercihi yapan öğrencilerin ilk göz önünde bulundurduğu şey puan olacak. Ama şu çerçeveden de bakacak olursak bu bölüme, okulumuzun aldığı puan seviyesiyle diğer bölümleri karşılaştırdığımızda, kpss'de diğer üniversitelerin çok çok önünde olduğunu biliyoruz. Hem bilim açısından hem sosyal hayat hem de diğer üniversitemizin gelenekleri Türkiye'nin en köklü üniversitesi olması açısından pişman olmayacağınızı düşünüyorum ve herkesi fakültemize, bölümümüze bekliyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link