• Slide 1
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİinonu.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 1.180.582

Prof. Dr. Davut Özbağ - Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu MüdürüÖnceki Menüye Dön

Embed
Sevgili öğrenciler merhabalar. Ben Prof. Dr. Davut Özbağ. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürüyüm. Aynı zamanda Anatomi profesörüyüm. Burada anatomi derslerini yürütmekteyim. İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu dört bölümden oluşmaktadır. “Beden eğitimi” denildiğinde, siz gençlerin ne anladığını ben de merak ediyorum. Onun için sizlere bir bazı izahatlar yapmak istiyorum. İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği, Antrenörlük eğitimi, Spor yöneticiliği ve Engellerde Egzersiz ve Spor Eğitimi adı altında Türkiye’de ilk kez kurulmuş olan bir bölümümüz vardır. Eğitimlerimiz normal gündüz eğitimi şeklinde yapılmaktadır. Sadece Antrenörlük Eğitiminin gece eğitimi de vardır. (İkinci öğretim olarak) Fakülteye genelde öğrenciler Özel Yetenek sınavı ile alınmaktadır. Toplam 200 civar öğrenci kontenjanımız vardır. Bunların 160 tanesini branşlara ayırıyoruz. Bunu internet sitemizde bulacağınız detaylı kurallar çerçevesinde belirliyoruz.
Spor yöneticiliği bölümümüz var. Bu bölümümüz bu yıldan itibaren Yükseköğretime geçiş sınavı(YGS) ile öğrenci almaya başlamıştır. Siz sevgili gençler, beden eğitimi, antrenörlük, spor yöneticiliği, engellilerde egzersiz ve spor eğitimi ile ilgili yani spor ile ilgili bir tercih yapacaksanız bunun, İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olması gerekir. Bunun sebebi, özellikle bölgesinde fiziki altyapısı, sağladığı sosyal imkanlar, huzur ve güvenlik açısından ön plana çıkan bir kampus alanına sahip olmasıdır. Güvenlik ve huzur açısında herhangi bir sıkıntısı yoktur. Sosyal imkanlar anlamında öğrencilerimiz merkez kampüste yemek yiyebilirler, sosyal aktivitelerde bulunabilirler. Özellikle internet olanakları açısından hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Üniversitemiz bu anlamda ciddi şekilde donanım sahibidir. Sportif alanların kullanılmasıyla ilgili hem eğitim hakkında hem de bireysel anlamda ciddi imkanlara sahibiz. Beden eğitimi spor yüksekokulunun bünyesinde akademik anlamda donanımlı doçentler, profesörler, yardımcı doçentler ve öğretim yardımcısı eleman arkadaşlarımız, okutmanlar, araştırma görevlileri, öğretim görevlileri bulunmaktadır. Bunlar sizin çok kaliteli eğitim almanız konusunda size her zaman yardımcı olacaklardır. Sadece lisans eğitimi değil, lisansüstü eğitim de yapılmaktadır. Üniversitemizi tercih etmeniz durumunda size üniversitemiz vakfı tarafından burs imkanları sağlanabilmektedir. Bunun yanında başbakanlığın ve kredi yurtlar kurumunun sağladığı burslar zaten vardır. Öğrencilerimizin sportif branşlarda başarılı olması durumunda farklı birer ekonomik katkı imkanları bulunmaktadır.
İnönü üniversitesi spor kulübü bünyesinde barındırdığımız ve sportif etkinliklerde bireysel veya takım halinde yarışan öğrencilerimize bu burs imkanları sağlanacaktır. Bunun dışında beden eğitimi spor yüksekokulu (BESYO) bünyesindeki öğrencilerimize bize katılmaları durumunda Avrupa Birliği ile yapılan ERASMUS öğrenci değişim programları, MEVLANA değişim programları bunun yanında FARABİ değişim programları gibi imkanlar sunulmaktadır. Bu imkanlarla farklı illerde farklı ülkelerde karşılıklı kültürler ve bu kültürlerin öğrenilmesi, oranın eğitim altyapısının öğrenilmesi, yurt dışındaki imkanların görülmesi ve eğitimin bir kısmının oralarda devam edilmesi fırsatlarının yakalanması söz konusu olmaktadır. Bunların dışında kampüsümüz çok güzel yeşil ve çok iyi dizayn edilmiş bir kampüstür. Fiziki altyapı anlamında iki tane kapalı spor salonumuz bulunmaktadır. İki tane havuz bulunmaktadır. Bunlar yarı olimpiktir ve müsabakalar yapılmaktadır. Bir tanesi kapalı bir tanesi açık havuzdur. Tenis kortlarımız vardır. Halı sahalarımız vardır. Ve kampüsümüzün bir çok noktasında voleybol, basketbol ve diğer etkinlikleri yapabileceğiniz spor tesislerimiz mevcuttur. Bir çok yerde bulunmayan tırmanış duvarlarımız mevcuttur. Oryantiring ve tırmanış sporunun yapılabilmesi anlamında kampüsümüz çok uygundur.
Öğrenci toplulukları hususunda öğrencilerimiz kendilerini yakın gördükleri bir çok farlı topluluğa katılabilirler. Bu topluluklar tiyatro topluluğu, tarih topluluğu, spor bilimleri topluluğu, taraftar topluluğu gibi topluluklardır. Sağlık spor dairesi başkanlığı üniversitemizin imkanlarıyla bu toplulukları desteklemektedir. Bunlar sadece şehir içi etkinlikler değildir. Şehirler arası hatta ülkeler arası bir çok etkinlikler olabilirler. Neden Malatya beden eğitimi spor yüksekokulunu tercih etmelisiniz? Malatya, öncelikle güvenli, huzurlu ve ucuz bir şehirdir. Öğrenciyi barındıran bir şehirdir. Kırk birinci yılını bu sene tamamlamış bir üniversitesidir. Öğrencilerimiz yıllardır Malatya’da eğitim öğretim gördüğü için şehir hayatı ve vatandaşlar bu duruma uyum sağlamıştır. Bu anlamda ev bulma ve barınma imkanları açısından zorluklarla karşılaşmayacaksınız. Ulaşım imkanları çok gelişmiştir. Zaten kampüsümüz şehir merkezine 10 km gibi az bir mesafededir. Geceleri on iki ve bir gibi geç saatlere kadar trambüs, dolmuş ve minibüs gibi imkanları mevcuttur. Üniversiteye sık seferlerin olması öğrencilerimizin hayatını kolaylaştırması açısından gayet yeterlidir.
Sevgili öğrenciler beden eğitimi ve spor yüksek okulunu bitirdiklerinde ne tür iş imkanları var merak ediyorsanız, şunları söyleyebiliriz. Öğretmenlik bölümümüzü bitiren öğrencilerimizin kamu personeli seçme sınavında yeterli puanı almaları halinde yeterli sayıda kontenjan açıldığı zaman atamaları yapılıyor. Şuan itibariyle gerek antrenörlük gerek, spor yöneticiliği gerekse engellilerde egzersiz ve spor eğitimindeki öğrencilerimiz de pedagojik formasyon almaları şartıyla atanma imkanları olacaktır. Engellilerde spor eğitimi bölümüne zaten pedagojik formasyon eğitimi veriliyor. Ayrıca bu bölüm mezunları, engellilerin rehabilitasyonlarında, onların topluma kazandırılmasında, hayatlarının kolaylaştırılmasında, günlük hayat aktivitelerinde, kendilerini idame ettirmelerinde yardımcı olabilecek ve bunların eğitimini verecek bir alanda çalışabilirler. Öğretmenlik bölümünden mezun olanlar, öğretmenlik yapabilirler. Antrenörlük bölümü mezunları çeşitli yerlerde, farlı bir çok takımda antrenörlük yapabilirler. Kendilerini geliştirdikleri ve uzmanlaştıkları alanlarda çalışabilirler. Spor yöneticiliği bölümü de aynı şekilde çeşitli branşlarda ve uzmanlaştıkları alanlarda yöneticilik yapabilmektedirler.
Kendi mesleki alanlarıyla ilgili kamu kurumları, milli eğitim, özel alanlar, kulüpler, takımlar ve çok daha farklı alanlarda çalışma imkanları mevcuttur. Bunun dışında akademik hayatlarına üniversitemiz bünyesinde beden eğitimi ve spor yüksek okulu bünyesinde, sağlık bilimleri enstitüsünde gerek master gerekse doktora eğitimlerine devam edebilirler. Mezunlarımız aynı zamanda çalışırken de bunları yapabilirler. Bunu engelleyen herhangi bir şey yoktur. Master programımız kendi bünyemizdedir. Doktora programımız Ankara ile ortak ve kendi başımıza beden eğitimi ve spor ana bilim dalı altında ve şuanda aktif olarak öğretim üyelerimiz tarafından gerekli danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Dolayısıyla öğrencilerimizin bu anlamda akademik kariyerine burada devam edebilirler. Ya da Türkiye’nin herhangi bir üniversitesinde istihdamları olabilecektir. Bizim üniversitemiz bu anlamda yeterli alt yapıya akademik kadroya, fiziki alt yapıya ve her türlü imkana sahiptir. Sizleri beden eğitimi spor yüksek okulu bünyesinde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı bildiririz. Hoşça kalın. Hepinizi bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link