• Slide 1
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİinonu.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 1.183.553

Hemşirelik BölümüÖnceki Menüye Dön

Embed
Merhabalar arkadaşlar ismim Hatice İncebay, İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri fakültesi Hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Hemşireliğin temeli bakım esasına dayanır. Bölümüm sağlıklı bireylerin sağlığının korunması, sağlıksız bireylerin ise sağlıklarına kavuşuncaya dek, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla onlara destek olmak, yeterli ve gerekli bakımı vermek amacıyla çalışan profesyonel sağlık elemanlarının yetiştirilmesi için kurulmuştur. Fakültem İnönü Üniversitesi merkez kampüsünde yer almaktadır. Birinci sınıfta anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji gibi temel tıp derslerinin yanı sıra temel hemşirelik uygulamaları dersleri verilmektedir, üst sınıflarda bunu takiben temel hemşirelik alan dersleri olan dahiliye, cerrahi, pediatri, kadın hastalıkları ve doğum, psikiyatri ve halk sağlığı dersleri verilmektedir. Bunun yanı sıra üçüncü ve dördüncü sınıfta liderlik, atılganlık, evlilik öncesi danışmanlık, organ nakli hemşireliği gibi seçmeli dersler de yer almaktadır. Temel hemşirelik uygulamalarımız için fakültemizin hemşirelik laboratuvarını kullanmaktayız. Burada derslerimiz genel olarak maket üzerinden gitmekte, anatomi derslerimiz için ise tıp fakültesinin anatomi laboratuvarını kullanıyoruz. Anatominin içeriği insan vücudunun bölümleri, kas ve iskelet yapısı olarak geçmektedir. Bunun için genel olarak maketten ziyade kadavra ve gerçek kemikler üzerinden götürülüyor derslerimiz. Birinci sınıfın ikinci dönemi itibariyle formalarımızı kuşanır, okulumuzun bağlı bulunduğu hastanede stajlarımıza başlarız. Stajlarımız haftalık birer buçuk günden olmak üzere mezuniyete kadar her yıl devam eder. Bu stajlarda devlet hastanelerine, araştırma hastanelerine, toplum ruh sağlığı merkezlerine, aile sağlığı merkezlerine, kreşlere, okullara, huzur evlerine gideriz buralarda stajlar yaparız. Gittiğimiz her alanda o alana yönelik hemşirelik girişimleri, bakımlar, uygulamalar, tedaviler olmak üzere öğrenmeye çalışırız. Gittiğimiz her kurum veya serviste aşağı yukarı üç hafta kalırız, bu süreçte adapte olmaya çalışırız. Staj süremiz yaklaşık on altı haftadır bu on altı haftalık süre içerisinde beş-altı kurum veya servis görmüş oluruz, bu süreç mezuniyete kadar devam ettiği için aşağı yukarı her alanda çalışmış oluruz.
Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastanelerde hemşirelik yapabiliriz. Toplum ruh sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezlerinde hemşirelik yapabiliriz. Okul ve iş sağlığı hemşireliği yapabiliyoruz veya hiç bir kuruma bağlı olmamakla birlikte özel hemşirelik yapabiliyoruz. Üniversitede kalıp akademisyenlik yapabiliriz veya sağlık liselerinde formasyon alarak öğretmenlik yapabiliriz. Sağlık Bakanlığı bünyesine atanıp bakanlıkta çalışabiliriz. Kreş açma yetkisine sahibiz. Önceliğim sevdiğim bir sektörde çalışmaktı, benim için bu sektör sağlık sektörüydü. Kliniğe ilk girdiğim an doğru bir tercih yaptığımı düşündüm çünkü kendimi gerçekten oranın bir parçasıymış gibi hissettim. Realist olmak gerekirse diğer bir tercih sebebim ise atama kolaylığıydı, ataması rahat bir bölüm. Çalışma saatlerimiz haftalık kırk saat, seçmemin bir diğer nedeni de buydu, çünkü kendime vakit ayırabiliyorum. Kırk saatte haftalık, iki gece nöbeti ve bir gündüz vardiyası ile doldurup üç gün çalışıp, her halükarda evde dört gün kalabiliyordum bunun için tercih ettim. Diğer bir nedenim iş doyumuydu, bu işi yaparken mutlu oluyorum çünkü somut bir iş yapıyorum, başımı yastığa koyduğumda huzurlu hissediyorum. Bu mesleği severek seçmiştim, nitekim meslek içerisinde yaşadığım deneyimler de, haklı olduğumu gösterdi. Örneğin, pediatri servisinde çalışırken ilgilendiğim 13-14 yaşlarında bir kız çocuğunun hastanenin okul bölümünde benim için yaptığı bir bilekliği gördüğümde, o günkü bütün yorgunluğum, depresif halim kendini dinginliğe, mutluluğa ve huzura bırakmıştı. Bu örnekler üzerinden de gidersek mesleğimin güzel yanlarını görüyorum, bu güzel yanlarını görerek eksik yanlarını örtüyorum ve mesleğimi seviyorum, bu yüzden tercih ettim.
Öncelikle bölümüm üzerinden özellikle sağlık bölümü olduğu için, uygulamalarım için çıkacağım hastane benim için önemliydi, burada Turgut Özal Tıp Merkezi devreye giriyor. Turgut Özal Tıp Merkezi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri açısından ileri basamak hastanede merkez konumunda, büyük ölçüde bu ihtiyaçları karşılayan bir hastane. Oturmuş ve tıkır tıkır işleyen bir düzene sahip ve yine geniş bir kitleye hitap ettiği için geniş bir yelpazede vaka görebiliyoruz, çeşitli vakaları görebiliyoruz. Bu benim mesleğimde , seçmemde büyük bir artıydı. Bir diğeri İnönü Üniversitesi köklü bir üniversite, geniş bir araziye yayılmış, yeşillikçe zengin, çevre düzenlemesi olan, sosyal ve sportif aktivitelerin yapılabileceği alanlara, bir kampüse sahip bu üniversite. En son olarak da burada yaşadığım için ailevi nedenlerden ötürü bu üniversiteyi tercih ettim. Güçlü bir öğretim kadrosuna sahip olduğu için teorik ve uygulama alanından bu yönden çok faydalandık. Ayrıca klinik uygulamalarımız olduğu için diğer bölümlere nazaran hocalarımızla daha yakın olabilme fırsatı bulmuştuk, bu sayede bölümümüzde hoşgeldin partileri, hocalarımızla birlikte kahvaltılar, yakın illere geziler düzenleniyordu. Bu da bize sosyal çevre sağlıyordu, sosyal çevresinden de faydalanmış oldum. TODUP isimli bir topluluğumuz mevcut, bu topluluğun temel amacı işitme engelli bireylerle iletişim kurabilmek için işaret dilini öğretmek bireylere. Aynı zamanda köy okullarını boyamaya gidiyor bu topluluk üyeleriyle, oradaki köy çocuklarına hediyeler götürüyorlar, ilgileniyorlar ve onları mutlu ediyorlar. Başka bir etkinliği ise işitme engellilere sevdikleri şarkıları işaret dili ile söylemeye çalışıyorlar ve bunları o üyelere de öğretiyorlar. Ben ders çakışmalarım nedeniyle aktif olarak katılamamıştım, fakat odyolog arkadaşım sayesinde az çok ben de öğrenebilmiştim işaret dilini. Başka bir aktivitem ise seçmeli dersim gerontoloji – yaşlılık bilimiydi. Bu ders içeriğinde huzur evlerini ziyarete gitmiştik. Yine son öğrencisi olarak psikiyatri dersi alıyorum, psikiyatri dersi için ise yakınımızda bulunan Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni ziyarete gitmiştik, sonrasında güzel bir restoranda canlı müzik eşliğinde yemek yemiştik ve çok eğlenmiştik.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link