• Slide 1
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİinonu.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 1.219.939

Prof. Dr. Davut Özbağ - Rektör Yardımcısı - Uluslararası Öğrenci BirimiÖnceki Menüye Dön

Embed
Sevgili öğrenciler merhaba. Ben, profesör doktor Davut Özbağ öğrenci işleri daire başkanlığından sorumlu rektör yardımcısıyım. Uluslararası öğrenci birimi hakkında size bilgi vermek isterim. Üniversitemiz, 54 farklı ülkeden 1000 civarında şu anda yabancı uyruklu öğrencimizi eğitime almış durumdadır. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı içinde yaklaşık 350-400 civarında öğrenci kayıtlanması yapmış durumdayız. Ben, sizlere nasıl öğrenci olabileceğiniz konusunda bir takım temel bilgiler vermek isterim. Öncelikle, yabancı uyruklu öğrenci alımımızı kendi üniversite sayfamızdan, üniversitemizin web sayfasından haziran başı gibi YÖK’ün (Yüksek Öğretim Kurumu) belirlediği yüksek öğretim kurumumuzun belirlediği kontenjanlara uygun olarak ilana çıkmaktayız. Bu ilanlarda, her öğrencimize online ön başvuruda 5 tercih yapma hakkı veriyoruz. Öğrencilerimiz, bu tercihlerini yaptıktan sonra ilgili web sayfamızda bu tarihler daha önceden açıklanıyor ve öğrencilerimiz bu tarihlere uygun olarak, öğrenci işleri daire başkanlığımıza posta yoluyla veya şahsen gelerek evraklarını teslim etmektedirler.
Üniversite’nin yapmış olduğu Türkiye’de herhangi bir sınavı kabul etmiş durumda değiliz. İler ki dönemlerde bununla ilgili çalışmalarımız olabilir. Kendimize yönelik, kendi sınavımızı yapmaya yönelik ama şu an için uluslararası geçerliliği olan, SAT gibi ABİTUR gibi TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) kabul ettiği uluslararası geçerliliği olan sınavları öncelikle kabul ediyoruz. Sonrasında her ülkenin lise mezunu olmuş olan ve lise diplomasına sahip olan öğrencilerimizin not ortalamaları değerlendirmeye alınıyor ve müracaatlar öğrenci işleri daire başkanlığına geldikten sonra hangi fakülteye müracaat etmişse öğrencimiz, o fakültelere yönlendiriliyor. O fakülteler, kendileri uluslar arası öğrenci alım koşulları YÖK’ün (Yüksek Öğretim Kurumu) ve kendi üniversitemizin yönetmelikleri kapsamında bunları değerlendirmeye alıyorlar. Ve bu bahsettiğim uluslar arası geçerliliği olan sınavlara ve öğrencinin lise diplomasının ortalaması olan notu da değerlendirmeye alarak, bir sıralama yapıyorlar ve bu sıralamaya yönelik olarak da bunlar web sayfasında ilan ediliyor. Öğrencilik hakkı kazanan öğrencilerimiz öğrenci işlerine gelip kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Yalnız burada şunu belirtmek isterim ki: Yabancı dille eğitim konusunda, yani öğrenciye yabancı dil Türkçeye eğitimi işte yabancı dil İngilizce olabilir, Arapça olabilir ilahiyat fakülteleri gibi biz burada, öğrencilerimize daha önceden web sayfamızdan ilan ettiğimiz bu dillerle ilgili Türkçe yeterliliği, İngilizce yeterliliği veya Arapça yeterliliği ilan ettiğimiz tarihlerde yeterlilik sınavı yapıyoruz. Bu yeterlilik sınavlarında başarılı olan öğrencilerimiz, direk eğitim öğretimlerine başlıyorlar. Eğer; başarılı olamazlar ise kendi seviyelerine uygun eğitimler vererek bu yabancı dil ile ilgili sıkıntılarını veya Türkçe ile ilgili sıkıntılarını gidererek, uygun yeterliliğe geldiklerinde eğitime başlayacaklardır.
Dünya’nın her tarafından öğrenci kabul etmek isteyen bir üniversiteyiz. Şu anda 54 farklı ülkeden öğrencilerimiz bulunmaktadır. Daha da farklı ülkelerden, Dünya’nın her coğrafyasından öğrenci kabul etmek arzusundayız. Bizim İnönü üniversitesi yabancı uyruklu öğrenci yönergesinde, öğrencilik hakkı kazanması için gereken şartları sağlayan belgelerin tamamını, orada istenen belgelerin tamamını gerek Büyük elçiliklerden konsolosluklardan ve eğitim ateşelerinden onaylattıktan sonra öğrenci vizesi de alarak, gelip ülkemizde öğrencilik hayatlarına başlayabilirler. Öğrencilik haklarına başlamadan önce de açıklamak istediğim bir konu var ki, öğrenci harçları. Bu ülkemizde bakanlar kurulunca her yıl belirleniyor. Tabi her fakülte için farklı farklı ücretler uygulanmaktadır. Dolayısıyla da bu cüzi ücretlerde ödendikten sonra öğrenci hakkı elde ediliyor. Daha sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu’nun öğrencilik hakkı kazanmış bütün öğrencilere yasal hakları ne ise gelen her öğrencimizde bu hakları sağlamış ve eğitim süresi YÖK’ün belirlediği kriterler çerçevesinde öğrencilik haklarına devam edecekler ve üniversitemizin saygın bir bireyi olarak kabul edildiği gibi mezunda olacaklar. Hepinize saygılar sevgiler üniversitemize bekliyoruz. Her türlü kolaylığı sağlamak için sizler için varız.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link