• Slide 1
KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİmanas.edu.kg
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 449.429

Doç. Dr. Yunus Emre Gürbüz - Türk Uygarlığı Araştırma ve Uygulama MerkeziÖnceki Menüye Dön

Embed
Merhaba arkadaşlar. Ben Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Emre Gürbüz. Merkezimiz Orta Asya’nın ortasında, araştırmak için çok elverişli bir konumda bulunmaktadır. Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin ile komşu olan Kırgızistan bu bölgelere kolay ulaşım imkanına sahip olan bir yerdedir. Dolayısıyla bu ülkeleri ve Kırgızistan’ı kültürüyle, edebiyatıyla, tarihiyle, dilleriyle, siyasi, ekonomik, sosyolojik yapısıyla yakından tanıtma imkanını sunmaktadır. Kırgızistan aynı zamanda demokratik bir ülke olduğundan burada yaşananlara, sizin gibi hatta bizim gibi buraya gelen insanlara rahat yaşama, eğitim alma, çalışma imkanları sunmaktadır. Kırgızistan aynı zamanda pek çok halkın yaşadığı bir ülkedir. Burada diğer Türk halklarından Kazak, Uygur, Ahıska Türkleri, Özbekler gibi pek çok topluluk yaşamaktadır. Bunun yanında Ruslar, Ukraynalılar, Koreliler ve Dungan dediğimiz Çin Müslümanları da yaşamaktadır. Sokakta veya pazara gittiğinizde onları kendi ortamları kendi hayatları içerisinde tanımak görmek mümkündür. Veya onların lokantalarına gidip onların mutfakları aracılığıyla bu kültürlerle yakından temas etmekte bizim burada faydalandığımız önemli avantajlardan biridir.
Burayı ilk geldiğiniz andan itibaren tanımaya başlıyorsunuz. Bişkek’te havalimanına indiğiniz andan itibaren hatta uçağa bindiğiniz andan itibaren eğer yanınızda buradan yerli biri oturuyorsa onunla sohbetin içerisinde nasıl bir yere gittiğinizle ilgili ilk bilgileri edinmeye başlıyorsunuz. Burası Türkiye ile çok yakınlıkları olan ama bazı değişik tarafları da olan bir ülke. Dolayısıyla insan sadece burada yaşarken burayı tanımakla kalmıyor Türkiye’ye de başka bir bakış açısıyla bakabiliyoruz. Daha önce aklımıza hiç gelmeyen bazı şeyler burada yaşarken aklımıza gelebiliyor. Dolayısıyla burada yaşamak, çevredeki komşu ülkeler hakkında bilgi edinirken, farklı ülkelerden gelen insanlarla eğitim alırken ve tabi burada yaşayan insanlarla iletişim içerisindeyken bizi çok zenginleştiren bir deneyim oluyor. Biz de Türk Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak sizin zaten yaşarken edindiğiniz bu deneyimlere, bilgilere daha akademik daha bilimsel bir temel kazandırmaya çalışıyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Birinci olarak kongreler düzenliyoruz. İkinci olarak araştırma projeleri yapıyoruz. Üçüncü olarak kitaplar yayınlıyoruz. Ayrıca burada çalışanlar ve eğitim alanlar için kendi bünyemizde geniş bir Türk Dünyası kitaplığına sahibiz. Kongrelerimize Japonya’dan Amerika’ya kadar, Rusya’nın farklı köşelerinden, uzak bölgelerinden Hindistan’a kadar çok geniş bir bölgeden akademisyenler ve uzmanlar katılıyor. Dolayısıyla kongrelerimiz aracılığıyla çok farklı yerlerden insanların kendilerini ve bilgi birikimlerini tanıma imkanına sahip oluyorsunuz. Elbette kongrelerde aktif görev alarak onları daha yakından tanıma imkanınız da oluyor.
Çok sayıda araştırma projesi yürütüyoruz. Bunlar farklı bölümlerle birlikte veya disiplinler arası araştırma projesi olabiliyor. Bölgeden çok fazla öğrencimiz olduğu için ve öğretim elamanlarımızın da yarısı bölgeden olduğundan burayı tanımak için bize inanılmaz imkanlar sunuyor. Dünyanın çok az yerinde, bir yerde yaşayıp, o bölgeyi yakından tanımak hem de Dünyadaki bilgi birikimini kullanabilmek insana nasip olabilir. Dolayısıyla burası bir araştırma merkezi olarak da benzersiz bazı avantajlar sunuyor. Ben size kitaplardan bahsetmiştim. Elbette bu elde ettiğimiz birikimi daha geniş bir çevreye yayabilmek için kitaplar yayınlıyoruz. Bunun yanında bizim özel bir görevimizde var. Üniversitemiz Türkiye – Kırgızistan arasında bir köprüdür diyoruz. Bir köprünün elbette ki iki ucu vardır. Dolayısıyla biz de burada hem Türkiye’deki Türk uygarlığıyla ilgili önemli eserleri buraya aktarıyoruz hem de burada Rusya’da Rusça yayınlanmış Türk uygarlığı ile ilgili eserleri Türkiye’ye aktarıyoruz. Elbette ki bunu çok dil bilen burayı iyi tanıyan öğrencilerimizle birlikte yapıyoruz. Dolayısıyla burası: her iki tarafında çok geniş bir bölgenin de bilgi birikimine katkıda bulunuyor. Tabi siz öğrencilerimiz de burada eğitim alırken aynı zamanda bir iş deneyimi de kazanmış oluyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse bir yandan eğitiminizi alıp diploma için hazırlık yaparken, üniversiteden diplomanızı alırken biz size burada yeni ve büyük bir dünyanın kapılarını açıyoruz. Ve bunu tarihiyle kültürüyle ekonomisiyle siyasetiyle pek çok alanda hem burada yaşayarak hem de eğitim alarak yapıyorsunuz. Bu büyük dünya, tüm bu alanlarda büyük bir potansiyel barındırıyor. Bunun içerisinde Türk uygarlığına dahil ülkeler var, komşu ülkeler var. Bunların hepsi gelecek için büyük bir gelişme potansiyeli taşıyan ülkeler. Sizi bu büyük dünyanın kapılarında karşılamak istiyoruz. İyi bir tercih yapmanızı ve istediğiniz bölümde okumanızı dileyerek size hayatınızda başarılar diliyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link