• Slide 1
KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİmanas.edu.kg
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 450.861

Prof. Dr. Anvar Mokoyev - Yabancı Öğrenci Kayıt KoşullarıÖnceki Menüye Dön

Embed
Merhaba ben Prof. Dr. Ancar Mokoyev. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi rektör yardımcısıyım. Bilindiği gibi bizim öğrenci profilimiz çok çeşitlidir. Kırgızistan ve Türkiye başta olmak üzere 14 ülkeden öğrencilerimiz vardır. Bunların çoğunluğu komşu ülkelerdendir. Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Çin, Moğolistan, Rusya, Azerbaycan, İran gibi ülkelerdendir. Yurt dışından BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerinden gelen öğrencileri kabul ederken ilk olarak sınava tabi tutuyoruz. Kırgız dili, rus dili ve Türkçe olarak 3 giriş sınavı yapıyoruz. Giriş sınavından sonra öğrencileri mülakat sınavına alıyoruz. Bu sınavlardan geçen öğrencileri bir sene hazırlık sınıfında dil eğitimine tabi tutuyoruz. Hazırlık sınıfında Kırgızca ve Türkçe öğreniyorlar. BDT ülkelerinden gelen öğrencileri test sınavına alıyoruz. Sonrasında mülakat sınavına giriyorlar ve bu iki sınavdan geçen öğrenciler hazırlık sınıfı okuyorlar. Hazırlık sınıfından sonra kendi bölümlerine geçiyorlar. BDT ülkeleri dışından gelen öğrenciler (Afganistan, Çin, Moğolistan gibi ) sadece mülakat sınavı ile alıyoruz. Akraba topluluklarından gelen öğrencilerimizin lise diplomaları 100 üzerinden en az 70 puan olması gerekiyor. 5’li puan sistemiyle ise 5 üzerinden 4 puana sahip olmaları gerekmektedir. Bu yıl öğrenci profilimiz daha fazla değişecek gibi görünüyor. Şu anda saydığımız ülkelerin dışında Mısır’dan Endonezya’dan, Yunanistan ve İngiltere’den bile başvuran öğrencilerimiz var. Bunlarla birlikte dışarıdan gelen öğrenci çeşitliliğimiz daha da artacaktır.
Bizim hedefimiz 2020 yılında, en az 20 ülkeden öğrenci getirmek bu öğrencilerin toplam sayısını da üniversitemizin öğrencilerinin en az nu oluşturacak şekilde olacağını düşünüyoruz. Bizim üniversitemizdeki çerçeve programlarımız genelde Bolonya süreci ( Avrupa standartlarına bir eğitim programı ) kapsamındaki hem Türkiye’nin hem Kırgızistan ülkelerinin devlet standartlarının da özelliklerini içine kapsayan bir özel müfredat programlarımız vardır. Bolonya sürecine uyum sağlamasından dolayı bizim üniversitemizin öğrencileri isterse Türkiye isterse başka Avrupa ülkelerindeki benzer Bolonya süreci kapsamındaki üniversitelere gidip ya bir sömestri iki sömestri derslerini alıp kredilerini tekrar döndükten sonra bizim üniversitemizde biz onların kredilerine sayabiliyoruz. O yüzden akademik anlamdan bizim üniversitemizin çerçeve programları şuanda hemen hemen dünya standartlarına uyum sağlamış olduğunu söyleyebiliriz. Ve bu yüzdende üniversitemizin mezunları şuanda dünyanın 5 kıtasının 32 ülkesinde şuanda başarılı bir şekilde çalışıyorlar. Tabi bunların çoğunluğu Kırgızistan ve Türkiye’de çalışıyorlar ama bu kadar ülkelerde mezunlarımız çalışması da üniversitemizin başarısın bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Neden bizim üniversitemiz mezun vermeye başladığı zaman 2002 yılıydı veyahut 14 sene içerisindeki verdiğimiz yaklaşık 5200 mezunlarımız şuanda çok ülkelerde başarılı çalışıyorlar. Neden onlar dil biliyorlar her öğrencimiz hem Kırgızca, hem Türkçe, hem Rusça, hem İngilizce dil bilgileri olduğundan ve kapsamlı bir derin uluslararası seviyedeki programlardan mezun olup da çok iyi başarılı bir şekilde çalışmalarını devam ediyorlar
Öğrencilerimiz eğitim gördüğü müddetçe Kırgızistan’ın başkentinin en güzel semtinde yerleşen üniversitemizin kampüsünde tüm hizmetleri alabiliyorlar; çok güzel öğrenci evlerimiz var. Modern eğitim binalarımız var. Yaklaşık 40’tan fazla eğitim ve öğretim laboratuvarımız vardır. Modern laboratuvarlarımız ve onun dışında tabi spor salonlarımız, açık alanlarımız ve başka kültürel etkinliklerde öğrencilerimizin sadece dersler sınırlı kalmayıp kendilerini insanı açıdan da çok iyi bir şekilde yetiştirebiliyorlar. Kütüphanemiz deki kitaplardan daha fazla elektronik ortamdaki slaytlardan istediği kitapları ve dergileri, makaleleri hem ulaşabiliyorlar hem onları ücretsiz bedava indirebiliyorlar. Bu açıdan aldığımızda da üniversitemizin modern ve çok gelişmiş bir üniversite olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden hepinizi gençler bizim üniversitemize çağırıyoruz ve bekliyoruz.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link