• Slide 1
STOCKHOLM ÜNİVERSİTESİ İSVEÇsu.se/english/
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 83.776

Öğrenci Kabul ŞartlarıÖnceki Menüye Dön

Embed
Lisans başvurusu için öncelikle lise öğrenimini başarıyla tamamlamış olmak şartı aranır. Lise mezuniyet puanı, başvuru sırasındaki sıralamada önem taşır. Özellikle, seçilen bölüme göre dikkat edilen dersler bulunmaktadır. Örneğin Fen Bilimleri üzerine lisans eğitimi almak isteyen öğrencinin Matematik, Fizik, Kimya gibi derslerdeki başarısına dikkat edilir.

Her bölümün spesifik gereklilikleri olabilir. Öğrencinin öncelikle ne okumak istediğine karar vermesi, ardından istediği bölümün başvuru koşullarını internet sitesinden takip etmesi gerekir.

Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin şartları daha farklıdır. Yüksek Lisans eğitimi için, eğitim alınmak isteyen alanda nasıl bir çalışma yapılacağının, alana nasıl bir katkı sağlanacağının anlatıldığı bir niyet mektubu ve öğrencinin bunu yapabileceğini öngören iki kişinin referans mektubu istenir.

Doktora eğitimi içinse, yüksek lisansta uzmanlaşılan alanın üzerine ne ekleneceği, akademik kariyerin ne doğrultuda ilerleyeceği gibi konuların anlatıldığı bir niyet mektubu istenir. Biri tez danışmanı olmak üzere en az iki referans mektubu zorunluluğu da aranır.

İsveç’te yükseköğrenim eğitimi almak için uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavından, İngilizce yeterliliği için istenilen puanı almış olmak şartı aranır.

Örneğin, en çok tercih edilen sınav olan IELTS’ten en az 6.0 puan almış olmak gerekir. Toplam puanın 6.0 olması zorunluluğunun yanı sıra; öğrencinin okuma, dinleme, yazma gibi her bölümden en az 5.5 puan alması gerekir. Yüksek Lisans ve Doktora içinse bu puan 7.0 olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde her bölümden en az 6.5 puan almak zorunluluğu vardır.

DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link