KURUMA AİT FARKLI VİDEOLARIN FARKLI KİŞİLER TARAFINDAN İZLENME SAYISI 1.172.607

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Embed
  • MF-4

    4 Yıl

    İşletme Fakültesi


İstanbul Teknik Üniversitesi işletme mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim . Neden işletme mühendisliğini tercih ettim? Ben Kabataş erkek lisesi mezunuyum. Genelde iyi Anadolu liselerinde çalışkan öğrencileri fen seçme yönünde yönlendirirler. Ben de bu duruma maruz kaldım. İyi yani çok okul birincisi öğrencisi değildim ama iyi bir öğrenci sayılırdım o yüzden ben de fen seçtim. Ama ben kendimi sosyal ağırlıklı bir öğrenci olarak görüyordum. O yüzden tercih döneminde biraz araştırdım en çok bana hangisi uyar diye. Endüstri mühendisliği ve işletme mühendisliğinin bana bu formatta daha uygun olacağını düşündüm o yüzden böyle bir tercih yaptım. Tercih sürecinde benim ailem bana destek oldu. Genelde aileler doktor ol öğretmen ol diye öğrencilere baskı yaparlar ama benim ailem bu konuda bayağı özveriliydi bana karşı, benim fikrime saygı duyuyorlardı. O nedenle benim tercihime saygı duydular ve ben bu bölümü tercih ettim. Tekrar tercih yapma hakkım olsa ben yine işletme mühendisliğini tercih ederdim. Şöyle ki benim tercih sıramda bir üstte İTÜ Endüstri mühendisliği vardı ama şimdi sorsanız ben İTÜ Endüstri mühendisliği de yazmazdım işletme mühendisliği yazardım. Belki biraz daha araştırmış olsaydım direkt işletme mühendisliği yazacaktım şu an iyi ki olmamış diyorum. Çünkü seneler ilerledikçe işletme mühendisliği formatının bana daha uygun olduğunu görüyorum.
||Bölüm-2||
Ne gibi derslerden keyif alıyorum? Mühendislik sıfatı taşıdığımız için her türlü matematik olsun fizik kimya olsun bu tür dersleri de alıyoruz. Ama dediğim gibi ben sosyal yönlerimi daha kuvvetli görüyorum ve o tarz derslerden daha çok zevk alıyorum. Hani zorlanmak demeyeyim de matematik, kimya, fizik gibi dersler beni biraz sıkıyor açıkçası. Çünkü ben daha çok yönetim organizasyonu, istatistik olsun gibi bölüm derslerini tercih ediyorum. Mezun olduktan sonra kariyerime pazarlama alanında ilerletmeyi düşünüyorum. Şu anda sektöre tam olarak karar vermedim. ama pazarlamanın hem sosyal açıdan hem kendimi geliştirme açısından daha önü açık bir departman olduğunu düşünüyorum.
||Bölüm-3||
Lise yaşantısıyla üniversite yaşantısı arasında çok büyük bir fark olduğu söylenir. Ama bence bu kadar da büyük bir fark yok. Yani kısmi kısmi fark var. Çünkü kampüs kampüs de değişebilir. Bizim maslak kampüsümüz var çok geniş bir kampüs fakülteler birbirinden çok kopuk. Bu nedenle liseden ayrılabilir. Ama bizim fakültemiz işletme fakültesi sadece işletme mühendisliği ve endüstri mühendisliği olduğu bir fakülte. Bu nedenle fakülteden içeri girdiğiniz zaman yine bir lise ortamı bir sıcak ortamla karşılaşıyorsunuz. Ki burada en önemli şey kulüplerimiz var. İşletme mühendisliği kulübü ve endüstri mühendisliği kulübü. Ben işletme mühendisliği kulübünün şu anda başkanlığını yapıyorum. İşte bu kulüpte gerek eğlenceli aktiviteler olsun gerek organizasyonlar kongreler zirveler olsun bizim ileriki kariyer hayatımızda yardımcı olacak bize ileriki kariyer hayatımıza hazırlayacak aktiviteler düzenliyoruz. Bu şekilde hem eğlenceyi hem arkadaşlığı hem de kariyeri bir arada götürebiliyoruz kulüpler sayesinde. Şu an lisede olan gençlere ne tavsiye edebilirim? Fen veya Türkçe, TM ayrımı olacağı zaman tamamen kendileri ne istiyorlarsa onu seçsinler. Hiçbir şekilde iyi öğrenci kötü öğrenci ya da aile yöneltmesi olmasın. Onun yanından bölüm seçerken de bölümleri iyice araştırsınlar. Daha sonradan Çünkü bir pişmanlık geriye döndürülemiyor. Özellikle bizim bölümümüz biraz tanınmışlık açısından problemli çünkü sadece İTÜ de var. Başka hiçbir yerde yok. O nedenle insanlar böyle bir bölümün varlığından bile habersiz olabiliyor. İşletme mühendisliği nedir? Bunu bir bilsinler onun dışında bütün meslekler nedir? Ne yapar? onu bilsinler ona göre tercihlerini yapsınlar.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE