• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 3.928.881

Gıda Mühendisliği Bölümü -2Önceki Menüye Dön

Embed
 • SAY

  4 Yıl

 • Mühendislik Fakültesi

  2016 : 116000
  2017 : 127518

  2016 : 319.084
  2017 : 310.204

  90

Ben tercih dönemimde çokta bilinçli bir tercih yapmadım açıkçası, biraz araştırmıştım kendi bölümümü. Araştırmayı çok seven bir insanım, sayısal yeteneğim olduğunu düşünüyordum. Gıda mühendisliği gerçekten kendinizi çok geliştirebileceğiniz yani size verilen eğitimle yetinmeyeceğiniz bir bölüm. Sürekli kendinizi geliştirebileceğiniz bir bölüm. Ben bu açıdan tercih ettim çünkü okumayı çok seviyorum, farklı kaynaklardan farklı şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Gıda mühendisliği beni tatmin etti bu açıdan. Bir de ilk başladığınız zaman mühendis gibi başlıyorsunuz, mühendis eğitimi derslerini alarak başlıyorsunuz. Sonradan zevk aldığınız dersler artık hep bir böyle alan dersleriniz olmaya başlıyor ve gerçekten gıda mühendisliğinin çok önemli bir meslek olduğunu fark ediyorsunuz. Ben bu açıdan iyi ki tercih etmişim diyorum. Ankara Üniversitesi ise gıda mühendisliği açısından çok yetkin bir üniversite oldu benim için gerçekten. Çünkü çok uygulama ağırlıklı bir üniversite, hani teorikten ziyade, teoride öğrendiklerimizi uygulayabildiğimiz çok fazla laboratuvarı olan bir okul ve çok fazla uygulamalarda bulunduk.
Derslerden bahsedecek olursak, ilk iki yıl temel bilimler, temel mühendislik dersleri bu arada gidip geliyor derslerimiz. Temel bilimler derken matematik, fizik gibi bütün mühendislik öğrencilerinin aldığı dersle ve, temel mühendislik dersleri bunlarda akışkanlar mekaniği diferansiyel denklemler, termodinamik, bunlarda genel olarak bütün mühendislerin aldığı dersler. Üçüncü sınıfta kendi bölümünüze giriş yapmaya başlıyorsunuz. Artık ilk adım dersleri oluyor, gıda mühendisi olarak bilmeniz gereken dersler. Ve dördüncü sınıfta üç sene öğrendiğiniz her şeyin birikimini gerçekten uygulamaya döktüğünüz sene. Artık projeler, ödevler, yeni bir sistemin tasarlanması gibi bu tip derslerimiz var. Ve bunun haricinde kendi alanınızı belirleyeceğiniz, yani ilerde çalışacağınız alanı belirleyeceğiniz dersleriniz var. Bunlar ne gibi, et yağ meyve sebze süt bunlar gıdaya özel olan spesifik dersler. Bu alanı belirlemenize yönelik olabilecek dersleriniz var. Siz buna göre ileride çalışabileceğiniz alana karar verebiliyorsunuz. Çünkü çok geniş bir alan, bütün gıda alanında çalışamazsınız. Et, süt, meyve sebze ya da yağ ya da fermantasyon gibi ayrılmanız gerekir. Buna da 4. sınıfta karar veriyorsunuz. Bu alanda dersler var. Okulumuz uygulamaya ağırlık veren bir okul demiştim zaten. 26 tane araştırma laboratuvarımız var ve gerçekten ekipmanı tam olan laboratuvarlar, sürekli araştırma yapılan bir okul burası. Sürekli insanlar bir şeyler geliştirmeye çalışıyorlar. Çalışmanın çok fazla olduğu bir okul ve siz buraya geldiğinizde gerçekten gönüllü olarak ya da zorunlu olarak bir ders alarak bir labaratuvarda çok rahat çalışabilirsiniz, öğrenebilirsiniz. Onun haricinde kütüphanemiz var ve burda gerçekten çok fazla kaynak var, gıda alanında yayınlanmış çok fazla yerli ve yabancı kaynaklar var. Bilgisayar laboratuvarımız var. Burası da sürekli açıktır. Sürekli insanlar, öğrenmeye açık bir okul burası ve sürekli e-kütüphaneden yararlanabileceğiniz kaynaklar var.
Gıda mühendisliğinde zorunlu stajlarımız var, ikinci sınıfta ve üçüncü sınıfta, yaz stajı yapıyoruz biz. Bunu isterseniz yurt içinde isterseniz yurt dışında yapabilirsiniz. Yurt içinde gerçekten, Ankara Üniversitesi öğrencisi olduğunuz için gerçekten çok iyi firmalarda stajınızı yapabilirsiniz bu alanda. İçinde gıda olan her yerde stajınızı yapabilirsiniz, bu size çok şey katıyor gerçekten. İleride nerde çalışacağınızı, bir fabrika biliyorsunuz çok büyük bir alan, çok farklı departmanları olan bir bölüm ve siz kendinizi nerde göreceğinize stajlarınızda karar veriyorsunuz. Ar-Ge'de mi, üretimde mi, kalite kontrolde mi, proses aşamasında mı buna karar vermeniz için çok iyi bir dönem yaz stajları. Onun haricinde gönüllü stajlar da yapabiliyorsunuz. Ama iki yıl, ikinci ve üçüncü sınıfta zorunlu kırk günlük stajınız var. Bu bağlamda gerçekten size çok şey katan, bazı okullarda yok mesela zorunlu staj. Bizim okulumuzda olması büyük avantaj. Geçen sene bizim bölümümüzden 11 kişi yurt dışına gitti sadece geçen dönemde. Gerçekten yurt dışında çalışmak isteyen, yurt dışında staj yapmak isteyen arkadaşlara çok yardımcı oluyor, öğretim görevlilerimiz olsun, ofisimiz olsun çok yardımcı oluyorlar.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link