• Slide 1
ANKARA ÜNİVERSİTESİankara.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 3.974.680

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Önceki Menüye Dön

Embed
 • EA

  4 Yıl

 • Eğitim Bilimleri Fakültesi

  2016 : 26600
  2017 : 30089

  2016 : 427.153
  2017 : 408.940

  70

Bölüm 1
Merhaba ben Beren Dağ Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 4. sınıf öğrencisiyim. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programının amacı psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerine gereksinim duyulan çeşitli alanlarda psikolojik danışma uzmanları yetiştirmektir. Bu hizmetlerin temel malzemesi insandır ve amacı mutlu, uyumlu ve üretken bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle programımızda kişiler arası iletişim becerileri, bir başka anlatımla temel yaşam becerileri önemli bir yer tutmaktadır. Buna ek olarak programın sosyal ve kişilik gelişimini ele alan değişik konularda psikolojik ölçme araçlarını kullanarak aratşrıma yapabilecek bireyler yetiştirme gibi amacı da vardır. Bu amacı gerçekleştirmek için programda okutulan derslerden bazıları, örnek verebilecek olursak rehberlik ve psikolojik danışmanlık, psikolojik danışma kuramları, kişilik kuramları, psikolojik danışma ilke ve teknikleri, biriyle psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma, mesleki rehberlik ve danışma, rehberlik ve psikolojik danışmada alan çalışması, kurum deneyimi aynı zamanda insan ilişkileri ve iletişim dersleri, yaşam dönemleri ve uyum problemleri ve davranış bozuklukları adı altında birçok ders verilmektedir.

Bölüm2
Fakültemizde ve bölümümüzde iki tane ana bilimdalı bulunmaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma ve eğitim psikolojisi alanında yüksek lisans alanları mevcuttur. Fakültemizde rehberlik ve psikolojik danışma alanında toplam 21 öğretim elemanımız vardır. Bunlardan üçü profesör, dördü doçent ve iki yardımcı doçent ve 12 araştırma görevlisi olmak üzere bize hizmet vermektedirler. Rehberlik ve psikolojik danışma programını düşünen adayların insan ilişkilerinde başarılı, insanlara yardım etmeyi seven, sabırlı aynı zamanda başkalarını anlama becerisi yüksek ve sosyal konularda duyarlı bireyler olmaları beklenmektedir. Adayların genel olarak sosyal bilimlere ilgi duyan analitik düşünme yeteneği kuvvetli aynı zamanda bu konularda görüş geliştirebilen ve ifade yeteneği yüksek bireyler olması beklenmektedir. Öğrencileri mesleğe hazırlama süreci, kuramsal derslere ek olarak uygulamalı derslerle de desteklenmektedir. Yine aynı zamanda bu bölümde bize sunulan bir takım ek imkanlar vardır, bunlardan bazıları uygulamalı derslerimizin yürütüldüğü rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimimiz vardır. Yine aynı zamanda okulda birçok topluluğun aktif olarak çalıştığı bilinmektedir ve bunlardan bir tanesi de PDR topluluğudur. PDR topluluğu bu alanda bizlere mesleki yaşantımızda aktif olarak yardımcı olabilecek etkinlikler planlamıştır. Dergiler çıkartmaktadır, kişisel gelişim seminerleri ve aynı zamanda bir takım yayınlar çıkartmaktadır.

Bölüm 3
Yine bizim mezun olduktan sonra çalıştığımız ve çalışabilecek iş olanakları üzerinden biraz bahsetmek istiyorum. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık programından mezun olan bizler Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans diploması almaktayız ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine gereksinim duyan çok geniş bir alanda çalışma imkanına sahibiz. Bunlar genelde Milli Eğitim Bakanlığı'nda rehber öğretmen olarak istihdam edilmekteyiz. Buna ek olarak özel eğitim kurumlarında, özel dersanelerde aynı zamanda rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimleri aynı zamanda üniversite psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimlerinde, ruh sağlığı birimlerinde aynı zamanda kamu kuruluşlarının ilgili birimlerinde, özel sektörün insan kaynakları bölümlerinde, askeri ve emniyet birimlerinde son yıllarda istihdam edilmeye başlandık. Peki bu bölümü tercih edecek öğrencilerde gerekli olan puan türünden bahsedelim. TM-3 puanıyla bu bölümü tercih edebiliyorlar. Bölüm kontenjanımız 65 kişiliktir. Aynı zamanda 2011-20112 taban puanımız 501 ve 468 olarak tespit edilmiştir. Öğrenim süremiz 4 yıldır ve 4 yıla ek olarak isteğe bağlı hazırlık okuma imkanı sağlanmaktadır.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

 • Facebook Link
 • Twitter Link
 • VK Link
 • Telegram Link
 • Instagram Link