• Slide 1
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİcankaya.edu.tr
KURUM VİDEOLARININ FARKLI KİŞİLERCE İZLENME SAYISI 374.470

Öğrenci Projeleri (Uluslararası Dizayn Yarışması)Önceki Menüye Dön

Merhabalar, ismim Okan Şahin. Çankaya Üniversitesi çift ana dal öğrencisiyim. İç Mimarlık Bölümü mezunuyum. Şu anda da aynı üniversitede Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim. Öğrencilik hayatının üçüncü senesinde, bölümümüzün zaten kendi dersi olan Product Design, ürün tasarımı dersinde kağıttan, yani oluklu mukavva üzerinden bir tasarım yapmamız istendi bizden Bir oturma ünitesi tasarlayacaktık. Ders kapsamında bu projenin bir prototipi üretildi. Yaklaşık bir dönem kadar sonra International Design Awards olarak da bilinen uluslararası bir tasarım yarışmasının 2016 dönemi için başvurular istendi. İlk zamanlarda aslında çok fikrim yoktu katılma ile ilgili ama sonrasında neden olmasın diye düşündüm. Yarışmaya projeyi gönderdim. Hocalarıma da danıştım. Aynı şekilde onlardan da gerekli desteği gördükten sonra projeyi yolladım. Bir aylık bir süreydi açıklanma suresi. Açıklandıktan sonra üçüncülük ödülü aldığımı, öğrenci dalında bronz ödüle layık görüldüğümü öğrendim. Yarışma uluslararası bir platformda gerçekleşiyor. 5 kategorisi var. Ürün tasarımı, mimari tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım ve moda tasarımı olmak üzere. Ben ürün tasarımı kategorisinden yarışmaya dahil oldum. Onun da alt başlığı olarak “geri dönüştürülebilir ürün” olarak ürünümü yarışmaya sundum. Oluklu mukavvadan tasarlanmış ve içerisinde hiçbir kimyasal bulunmadan, tamamen birbirine kenetlenme sistemiyle ortaya çıkan bir oturma ünitesiydi bu. Dediğim gibi ürün ödüle layık görüldü. Bunun sonucunda üniversitede hocalarımdan da çok olumlu geri dönüşler aldım.

Aynı şekilde mesleki hayatımda da, gelecekte kariyerime oldukça olumlu etkisi olacak bir başarıya imza atmış oldum. Aldığım eğitimin, yani üçüncü sınıfa kadar, o projeye katıldım zamandan bahsediyorum, tabii ki bu projenin ortaya çıkmasında çok büyük bir katkısı oldu. Çünkü ilk başta, ders kapsamında bu proje benim önüme geldiği zaman, düşündüğümde, var olan ve bugüne kadar yapılmış olan örneklerden farklı bir şey yaratmak istedim. Teknik anlamda baktığımızda birbirinin aynı, aslında internette de araştırdığımızda birbirinin aynı örnekleri mevcuttu. Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde almış olduğum eğitim sonucunda bir tasarımcı olarak neden daha farklı bir şeyi yapamayayım diye düşündüm. Ve bunu yapabilecek güce sahip olduğumu fark ettim. Bunun sonucunda çalışmalarıma başladım. Mimarlık Fakültesi öğrencisi olmak aslında hepimizin bildiği gibi oldukça zorlu bir durum. Kimse kolay diyemez. Ama insan başarmayı istediği zaman yapamayacağı şey yoktur. Ben hep buna inandım. Bu proje sürecinde de hep bu inancımı koruyarak çalışmalarıma devam ettim. Proje sürecinde ve yarışma açıklandıktan sonra da, insan yapabileceğine hep inanıyor tabii ki ama gene de, küçük bir yüzde de olsa bir tereddüt her zaman oluyor. Yarışmanın sonucunu öğrendikten sonra kişisel olarak, tabi ki hem mesleki anlamda hem özel hayatımda kendime güvenim arttı diyebilirim. Mesleki anlamda, dediğim gibi kendime hep inanıyordum ama daha fazlasını yapabilmek için beni kamçıladı diyebilirim. Evet gerçekten bu bölümü severek girdim ve severek okudum. Şu anda yine aynı şekilde okulum Çankaya Üniversitesi'nin Mimarlık Bölümünde eğitimime devam ederken de bu kendime inancımla devam ediyorum. Bunda, bu kazandığım ödülün de çok büyük bir payı var. Bunu söyleyebilirim.

Yarışmanın sonucu açıklandıktan sonra kendime güvenimin daha da arttığını söyleyebilirim. Ama bu demek değildi, burada güzel bir sonuç elde ettim, burada bırakıyorum. Bu hep benim kendi kendime de söylediğim ve aslında gerçekten hep olması gereken bir şey. İnsan her zaman daha ileriyi hedeflemeli. Şu anda belki somut olarak bir hedef, bir yarışma hedefi gibi bir isim veremem belki. Ama, en azından, 3. olduysam neden 1. olmadım, şu anda içimde bir soru işareti bu. Ve devam etmek için bir hedef. Bunu ben üniversite adayları arkadaşlarım için de söylüyorum. Sadece gelip bir eğitim alıp ve buradan ayrılmak değil mesele. Yaptığınız işi severek yapmalısınız ve gerçekten sevdiğiniz bir bölümde sevdiğiniz bir mesleğin eğitimini almalısınız ki ileride fark yaratacak işlere imza atabilesiniz. Bu benim şu anda başardığım şey bir yarışma örneği. Ama bu sizin için belki daha farklı bir şey olabilir. Ama burada önemli olan konu şu ki, her zaman fark yaratacak bir şeyler yapmak artık günümüz dünyasında kaçınılmaz oldu. Ve gerçekten bu piyasaya çıktığımızda da, yeni okuldan mezun olup iş hayatına girdikten sonra da sizlerden, bizlerden beklenen en büyük şey bu: yani fark yaratmış bireyler olarak iş dünyasına adım atmak. Çünkü günümüzde farklı üniversitelerden aynı diplomaya sahip pek çok rakibimiz bulunmakta. Ve bu nedenle her zaman, fark yaratmış bir öğrenci olarak üniversiteden çıkıp iş dünyasına adım attığınızda, o attığınız bir adım sizin diğer arkadaşlardan her zaman bir adım daha önde olmanızı sağlıyor, yani 2-0 önde başlamış oluyorsunuz. Çankaya Üniversitesi de size bu ikinci adımı atmanızda çok büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu nedenle de Çankaya Üniversitesi'nin tercih edecek arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU

  • Facebook Link
  • Twitter Link
  • VK Link
  • Telegram Link
  • Instagram Link